Koçarlı, yeni yatırımlarla şahlanacak

Ankara’da bakanlarla görüşmeler gerçekleştiren Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, ilçeye müjdelerle döndü. Kaplan, “Koçarlı’yı daha yaşanabilir hale getireceğiz. Koçarlı, marka ilçe olacak” dedi.

Geçen hafta Ankara’ya giderek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la görüşmelerde bulunan Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, ilçeye müjdelerle döndü. Koçarlı’yı daha yaşanabilir ve huzurlu bir kent haline getirmek için uğraş verdiklerinin altını çizen Kaplan, “Koçarlı, marka ilçe olacak” dedi.

Ankara temasları hakkında makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kaplan, ilk olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Kaplan, “Sayın Bakan, Koçarlı’yı seçim öncesinde ziyaret etmişti. Bir miting gerçekleştirmişti. O mitingde verdiği sözler vardı. Belediye, emniyet ve jandarma yeni hizmet binası. Üç projede son aşamaya gelindi. Bakanlık, bununla ilgili kısmi ödeneği göndermişti. Şimdi ikinci bir ödenek gönderiyor Aydın Valiliği emrine. Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı marifetiyle bu üç binamız, inşallah belediye binası içerisinde misafirhanesi ve restoranı olan, devasa konferans salonu olan bir kompleks. Bunu geçmişte kamuoyuyla paylaşmıştık. Bir sıkıntı yok. Yasal süreç işliyor. Yılbaşı döneminde emniyet ve belediye hizmet binası, misafirhanesiyle birlikte ihaleye çıkmak” diye konuştu. Jandarma binasının yerinin değiştirilmesinin de planlandığını aktaran Kaplan, Büyükdere’de planlanan yerle ilgili yazışmaların sürdüğünü kaydetti.

“KOÇARLI’YA NE YAPSAK AZDIR”

Koçarlı’nın en önemli sorununun kanalizasyon olduğunun altını çizen Kaplan, şöyle devam etti: “Biz bununla ilgili bir süreci başlatmıştık zaten. Belediye Kanunu’nun 57’nci maddesine istinaden bir süreci başlatmıştık. Büyükşehir’den yapmasını istedik. Onlar bir kısmının yapıldığı konusunda görüş belirttiler. Biz Koçarlı’da kanalizasyon olmadığını belirtmiştik. O süreci başlattık. İçişleri Bakanımız İller İdaresi Genel Müdürlüğüne talimatı verdi. ‘Ya çözün ya çözün’ dedi. Süreç işlemekte. İnşallah en kısa sürede buradan sonuç alacağız. Koçarlı’nın kanalizasyon ve arıtma meselesini çözeceğimizden kimsenin endişesi olmasın. Çünkü birinci önemli maddemiz altyapı.” Başkan Kaplan, Bakan Soylu’nun görüşme bitiminde “Koçarlı’ya ne yapsak azdır” dediğini aktardı.

KENT ORMANI ‘A’ TİPİ OLACAK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yle Adnan Menderes Kent Ormanı hakkında görüştüklerini aktaran Kaplan, şöyle konuştu: “Bundan bir ay önce Adnan Menderes Kent Ormanı, Koçarlı Belediyesi’ne devredildi. Ama burada eksikler olduğunu biliyoruz. Benim idealim olan, inşaların oraya gelip yürüyüşünü, kahvaltısını yapabilmesi. Bungalov tipi evlerde konaklamalarını düşünüyoruz. Kendisine arz ettik. Orman Genel Müdürüne gerekli talimatı verdi. Adnan Menderes Kent Ormanı ‘D’ tipi kent ormanıdır. ‘A’ tipine çeviriyoruz. Böylelikle trekking alanları, manej ve hayvan barınağı, çocuk oyun alanları, mesire alanları, kır düğün salonu, çadır kampı yeri, bisiklet yolu, kahvaltı salonu, paraşüt kulesi, havuz alanları ve şelaleler olacak. Bunlarla sınırlı değil. A tipi kent ormanı çalışmaları hızla devam ediyor.”

GÖLET PROJELERİ

Göletler konusunun da görüşmede gündeme geldiğini dile getiren Kaplan, “4 adet küçük baraj diyebileceğimiz göletin ihalesi yapılmıştı geçen yıl itibarıyla. İş teslimleri de yapılmıştı müteahhitlere. Hızlı bir şekilde kaynak aktarılarak milletin hizmetine, köylünün, vatandaşın hizmetine sunulmasını arzu ettik. Bununla ilgili talimatları verdi. Ancak bizim hedefimiz 4 göletle sınırlı değil. 12 adet toplamda bu tip projesi yapılmış, ihale aşamasına gelmiş gölet var. Diğer 8 göletin de yıllara sari olarak, ülke ekonomisine ve bölge şartlarına göre yapılmasını kendilerine arz ettik. Belli periyot halinde 12 göleti Koçarlı ve mahallelerine kazandıracağız” değerlendirmesinde bulundu.

MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK

Kaplan, ilçe sınırları içinde Çakırbeyli ve çevresi, Cihanoğlu Kulesi ve çevresi ve Adnan Menderes Kent Ormanı ve çevresi olmak üzere üç ayrı çekim merkezi oluşturacaklarını ifade etti. Koçarlı Turizm Yolu projesini önemsediklerini belirten Kaplan, bu çalışmanın da ilçe turizmine önemli katkı sunacağını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilçeye Millet Bahçesi kazandırılması için 600 bin lira ödenek ayırdığı bilgisini veren Kaplan, belediye hizmet binasının hemen arkasında bulunan 11 dekar alana Millet Bahçesi yapılmasının planlandığını dile getirdi. Kaymakam Fırat Çelik’le bölgede inceleme yaptıklarını anlatan Kaplan, bu alanda düğün salonu, çay bahçesi ve internet kafenin de olacağını, vatandaşların huzurlu vakit geçireceği bir ortamı tesis edeceklerini açıkladı.

“TOKİ’Yİ KOÇARLI’YLA BULUŞTURACAĞIZ”

Bakan Kurum’la Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) ilçeye konut inşa edilmesi konusunu da görüştüklerini söyleyen Kaplan, “TOKİ’yi Koçarlı’yla buluşturacağız. Dar ve orta gelirli vatandaşlarımız, kira öder gibi ev sahibi olma imkânı elde edecek. Yine Koçarlı Şenköy’deki vatandaşlarımız için 25 – 30 konutluk projemiz var” ifadelerini kullandı.

Belediyenin hizmet verdiği alanın geniş olduğunu hatırlatan Kaplan, temizlik hizmetlerinde kullanılmak üzere orta boy çöp kamyonu ve 200 çöp konteynırının önümüzdeki süreçte belediye envanterine gireceğini belirtti.

Söz konusu projelerin tümünü yaşama geçireceklerini belirterek, kamuoyunun ve basının verilen sözlerin takipçisi olmasını isteyen Kaplan, “Koçarlı’yı daha yaşanabilir ve huzurlu bir ilçe haline getireceğiz. Koçarlı, marka ilçe olacak” vurgusunda bulundu.