Koramaz: Yeni JES'lere izin verilmemeli

TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, “Sorunun daha da büyümemesi için mevcut JES’ler etkin denetlenmelidir. Kapasite aşımı nedeniyle Aydın’da yeni JES yatırımlarına izin verilmemelidir” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından düzenlenen ‘Büyük Menderes Havzasında Jeotermal Enerji Gerçeği’ başlıklı çalıştaya Özel Başak Koleji ev sahipliği yaptı. Jeotermal enerji santralleriyle (JES) ilgili önemli açıklamalarda bulunan TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, “Sorunun daha da büyümemesi için mevcut JES’ler etkin denetlenmelidir. Kapasite aşımı nedeniyle Aydın’da yeni JES yatırımlarına izin verilmemelidir” yorumunu yaptı.

“ZARARA YOL AÇIYOR”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk sözü alan Koramaz, Aydın’ın Türkiye’deki en zengin jeotermal kaynaklara sahip olduğunu belirterek, “Büyük Menderes Havzası boyunca devam eden bu kaynaklar, kentin altından geçiyor. Geçmiş dönemde bu topraklar ve bu topraklarda olan depremler ve fay hatları birçok medeniyetin yok olmasına neden oldu ama Aydın’a eşsiz zenginlik bıraktı” dedi.

Doğal kaynakların değerlendirilmesinde bilimin önemini vurgulayan Koramaz, “Doğal kaynaklar, bilimsel ve teknik esaslara göre ve kamu yararı ilkesinde değerlendirilirse hepimiz için zenginlik kaynağı oluyor. Bilim ve teknik göz ardı edilirse, kamu yararı ikinci plana itilirse tıpkı Aydın’da olduğu gibi çok büyük zarara yol açıyor” diye konuştu.

“GAZLAR, ATMOSFERE SALINMAMALI”

Jeotermalin doğru kullanıldığında temiz bir enerji kaynağı olduğunun altını çizen Koramaz, şöyle devam etti: “Jeotermal enerjinin yenilenebilir, sürdürülebilir ve ekonomik niteliklerini korumak için santrallerin yaşam alanının yakınına kurulmaması elzemdir. Yine yeraltından çıkan gazların atmosfere salınmaması, yeraltından çıkan akışkanın yerüstüne deşarj edilmemesi gerekir. Bu temel nitelikteki kurallara uyulmadığı müddetçe jeotermal enerji, havamıza, suyumuza, toprağımıza, tarım ürünlerimize ve sağlığımıza zarar verebilmektedir.”

Yaşam hakkının önemine işaret eden Koramaz, “Sorunun daha da büyümemesi için mevcut JES’ler etkin denetlenmelidir. Yanlış yerde yanlış projelendirilen ya da yanlış uygulamalarla işletilen santraller kapatılmalı. Kapasite aşımı nedeniyle Aydın’da yeni JES yatırımlarına izin verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş de “Temiz enerji ihtiyacımız olabilir ama ülkenin genel enerji politikasına baktığımızda sanayiden tüketime kadar dışa bağımlı, doğalgaz ve kömürle ısınan memleketiz. Kaçak elektriğe mani olsak şunu söyleyeyim bizim bu enerjiye ihtiyacımız bile yok” dedi.

“DENETLENMESİ LAZIM”

JES’lerin etkin şekilde denetlenmesi gerektiğini söyleyen Öndeş, şöyle konuştu: “Ruhsatsız kuyular Germencik’te haddinden fazla var. Bugün restoran açmaya kalksanız dünya kadar denetime tabi tutuluyor. Gerekli koşulları sağlayınca ruhsatı veriyorsunuz ondan sonra denetimlere tabi tutuyorsunuz. Eğer restoran hijyen koşullarını sağlamıyorsa bunu kapatırsınız. Bizim burada yapmamız gereken işlevinin doğru olmasını sağlamak. Devlet, kuyulara izin vermiş. Yerin altını satan devlet. Bunun denetimi olması lazım. Enerjiye karşı değiliz ama enerji elde edilirken çevreye verdiği zararlara karşıyız.”

“RUHSAT VERMEYECEĞİM”

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ise jeotermalin zararlı olduğu görüşünü savunarak, “Sizleri bilgilendirmek, korumak bizim görevimiz, temiz bir çevrede yaşatmak yerel yönetici olarak benim sorumluluğum altında. Bunun için yetkilerim az. Tek bir yetkim var. Jeotermal santrallerle ilgili olarak ruhsat vermeme yetkim var. Her şeyi göze alarak, tüm mal varlığım gitse bile onlara ruhsat vermemeye söz veriyorum” görüşlerini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından panelistler, sunumlarını gerçekleştirdi. Programa, Yenipazar Belediye Başkanı Mehmet Yüsran Erden, TMMOB’a bağlı odaların başkan ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.