Meclis'te jeotermal tartışması

Efeler Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı ikinci toplantısına, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’la Cumhur İttifakı’na mensup üyeler arasında yaşanan jeotermal tartışması damga vurdu.

Efeler Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı ikinci toplantısı, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay yönetiminde yapıldı. 2020 – 2024 dönemine ilişkin stratejik planının görüşmeleri sırasında Başkan Atay’la, Cumhur İttifakı’na mensup üyeler arasında jeotermal polemiği yaşandı.

Cumhur İttifakı’na mensup üyelerden Neşe Menderes, stratejik planda hava ve su kirliliğiyle ilgili ölçüm cihazı alımına ilişkin madde olmamasını eleştirdi. Menderes’e yanıt veren Atay, hava ve su kirliliği ölçümlerinin bakanlığın ve valiliğin görevi olduğunu belirterek, “Efeler ilçesi günlerdir ayakta. Günlerdir yazılar yazılıyor, eylemler yapılıyor. Bu jeotermal eğer zararlıysa bilimsel olarak açıklanmalı. Zararlı değilse de açıklanmalı” dedi.

Cumhur İttifakı’na mensup üyelerden İsmail Hakkı Eser de “Büyükşehir Belediyesi’nin Adnan Menderes Bulvarı’nda ölçüm cihazları vardı. Belediyenin çalışma esaslarının içerisinde ölçüm cihazları hizmeti vardı. Hukuken de yapabilir” açıklamasında bulundu.

“NASIL YAŞAYACAĞIZ?”

Eser’e yanıt veren Atay, şöyle konuştu: “Yapabilir ama yaptığını kabul etmiyorsunuz, ‘taraflı’ diyorsunuz. Sorun bu. Şimdi valilik İncirliova’ya, Germencik’e kurdu. Efeler’i atladı. Nazilli’ye kurdu. Valiliğin yapmış olduğu ölçüm cihazının içerisinde sülfürik asidin ölçüm cihazı yok. Beni zehirleyen o. Hepimiz bu ilçede yaşıyoruz. Hepimiz burada yaşayacağız. Burada jeotermallerle ilgili bir sorunumuz var. Kızılcaköy’deki jeotermale 350 milyon dolarlık Avrupa bankasından kredi çıktı. Orayı yapmak için çaba harcayacaklar. Valiliğin bin metre arkasına iki kuyu çaktılar, jeotermal santral yapacaklar. Zaten Yılmazköy’de, İmamköy’de iki tane santral var. Nasıl yaşayacağız arkadaşlar? Üç tarafımız jeotermal santrallerle çevrili.”

“İSTİSMAR EDİLİYOR”

Bu konuda otoritenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunu dile getiren Eser, jeotermal konusunun istismar edildiğini ve siyaset malzemesi haline getirildiğini savundu. Büyükşehir Belediyesi’nin jeotermal konusunda çalışması olduğunu iddia eden Eser, “Büyükşehir, jeotermali kullanırken siyaset olmuyor da bakanlığın, valiliğin yapmış olduğu çalışma mı siyaset oluyor?” ifadelerini kullandı.

“HEPİMİZ BİRLİK OLMALIYIZ”

Başkan Atay ise “Ben jeotermalin Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanıldığını duymadım. Bu kadar alınmana gerek yok. Bu hava seni zehirlemiyor da beni mi zehirliyor zannediyorsun? Bu konuda hepimiz birlik olmalıyız. Eğer bu hava zehirliyorsa a partili, b partili olmamızın hiçbir anlamı yok” görüşlerini dile getirdi.

Menderes’in “Ölçüm yapalım” demesi üzerine Atay, “Benim görevim değil. Görevi olan Valilik, Çevre Bakanlığı. Onların yapmadığını bana niye yaptırmaya çalışıyorsun?” diye konuştu. Bu sırada Millet İttifakı’na mensup üyelerle Cumhur İttifakı’na mensup üyeler arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

5 ÜYEDEN RET OYU

Görüşmelerin ardından 2020 – 2024 yıllarını kapsayan stratejik planın oylamasına geçildi. Stratejik plan, Cumhur İttifakı’na mensup 5 üyenin ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi. Bir sonraki toplantının 2 Eylül’de yapılacağı bildirildi.