Meclis'ten şiddete kınama

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki siyasî parti sözcüleri, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin’i hedef alan saldırıyı kınayarak, “Şiddetin her türlüsüne karşıyız” mesajı verdi.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı birinci toplantısı, Başkan Özlem Çerçioğlu yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan siyasî partilerin grup sözcüleri, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin’e yapılan fiziki saldırıyı kınadı.

İYİ Parti Grubu adına konuşan Cihan Demirel, “Yapılan bu saldırının hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Siyaset, demokrasi ve hukuk kuralları çerçevesinde yapılır. Siyaset, fikirlerle yapılır. Fikirlerin bittiği yerde kaba kuvvet devreye girer. Hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın bu tür bir yaklaşım kabul edilemez, haklı gösterilemez” dedi. AK Parti Grubu Sözcüsü Mehmet Güler de şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, olayın utanç verici olduğunu aktardı. Güler, CHP’li Mersin’e geçmiş olsun dileklerini ifade etti.

“GEREKEN TEPKİYİ GÖSTERMELİYİZ”

Efeler Belediye Başkanı ve CHP Grubu Sözcüsü Mehmet Fatih Atay ise saldırının yalnızca CHP’li Mersin’e değil, siyaset yapan herkese yönelik olduğuna dikkati çekerek, “Eğer bu anlayış egemen olursa bugün bizim ilçe başkanımızın başına gelenler hepimizin başına gelebilir. Hepimiz duyarlı olup, gereken tepkiyi göstermeliyiz” dedi. Saldırıya bazı kesimlerin gereken tepkiyi göstermemesini “üzüntü verici” olarak nitelendiren Atay, “Fikirlerle öne çıkamayanlar kaba kuvvetle öne çıkmaya çalışırsa öyle bir tokat yerler ki, çok büyük bir hazin ve hüzün içinde siyasi yaşamlarını sonlandırırlar” diye konuştu.

Başkan Çerçioğlu da “Ben de ilçe başkanımıza geçmiş olsun diyorum. Hem İYİ Parti hem AK Parti hem de CHP sözcülerine duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Meclis, gündemdeki konuşmaları görüşülmek üzere komisyona havale etti.