Memur - Sen üyeleri alana indi

Memur – Sen üyeleri, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na taşınan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleriyle ilgili alana indi. İl Temsilcisi Ali Aygül, “Asla kabul edemeyeceğimiz tavır, alın terimizin değersizleştirilmesidir” dedi.

Memur – Sen Konfederasyonu’nca uzlaşmazlıkla sonuçlanarak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na taşınan Toplu İş Sözleşmesi konusunda ‘Emeğe Saygı, Adalete Davet’ temasıyla 81 ilde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirildi.

Sevgi Yolu’nda bir araya gelen Memur – Sen üyeleri adına konuşan Memur – Sen Aydın İl Temsilcisi Ali Aygül, “Kamu görevlileri olarak bizlerin asla kabul edemeyeceği tavır, alın terimizin değersizleştirilmesi, taşıdığımız misyonun görmezden gelinmesidir. Biz bu ülkenin alın teriyiz. Biz devlet hizmetlerinin kesintisiz sürmesinin, devletin tüm unsurlarıyla işlemesinin teminatıyız. Biz ailelerimizle birlikte 20 milyonluk bir kitleyiz” dedi.

“ÖZVERİYLE ÇALIŞTIK”

Memur – Sen olarak toplu pazarlık sürecinde Kamu İşveren Heyetiyle sözleşme imzalanmasını sağlamak için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Aygül, “Bu gayretin yanı sıra basın açıklamalarıyla, iş bırakma eylemleriyle de sahada olduk ve heyetimizi destekledik. Bugün de aynı kararlılıkla ve örgütlü gücümüzle meydanlardayız. Biz, toplu sözleşme görüşmeleri boyunca masanın ve müzakerenin önemine inanarak çözüm üretmeye odaklandık ve sürecin uzlaşmayla sonuçlanması için büyük bir özveriyle çalıştık” diye konuştu.

“HAKKANİYETLİ YÜRÜTÜLMEDİ”

Memur – Sen’in tekliflerinin milletin talepleri olduğunun altını çizen Aygül, şöyle devam etti: “Çünkü bu teklifler, milletin maşeri vicdanında makes bulmuş adil ve hakkaniyetli tekliflerdir. Bu nedenle, Kamu İşveren Heyetinin, Merkez Bankasının gerek beklenti anketinde gerekse de kendi tahmininde ifade ettiği enflasyon rakamlarının altında kalan tekliflerle masaya gelmesini kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz. Maalesef, Hakem Kurulu’na başvuru süreci de Kamu İşveren Heyeti tarafından hakkaniyetli yürütülmemiştir.”

“BU ÜLKENİN ALIN TERİYİZ”

Hakem Kurulu’nun konuya sağduyuyla yaklaşacağından şüphe duymadıklarını kaydeden Aygül, “Bir kez daha buradan güçlü şekilde vurgulamak istiyoruz: Kamu görevlileri olarak bizlerin asla kabul edemeyeceği tavır; alın terimizin değersizleştirilmesi, taşıdığımız misyonun görmezden gelinmesidir. Biz bu ülkenin alın teriyiz. Biz devlet hizmetlerinin kesintisiz sürmesinin, devletin tüm unsurlarıyla işlemesinin teminatıyız. Biz ailelerimizle birlikte 20 milyonluk bir kitleyiz. Tekliflerimizde haklıyız, duruşumuzda hakkaniyetliyiz” görüşlerini aktardı.

“ADİL BİR HÜKÜM BEKLİYORUZ”

Hakem Kurulu’ndan refahın tabana yayılmasını, gelir dağılımında adaletin sağlanmasını istediklerini kaydeden Aygül, “Biz, refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz. Biz, kamu görevlilerinin yaşam standardını yükseltecek, emeğin hakkını takdir edecek bir karar bekliyoruz. Hakem Kurulu’ndan enflasyonun tahmin ve hedeflerin üzerinde çıktığı, alım gücünün düştüğü, pek çok gider kaleminde artış yaşandığı bir süreçte bütün parametrelerin dikkate alındığı adil ve hakkaniyetli bir hüküm bekliyoruz” diye konuştu.

Basın açıklamasına katılanlar, ‘Memuruz, haklıyız, kazanacağız’ sloganları atarak, sosyal ve ekonomik taleplerini ifade eden dövizler taşıdı.