"Menderes ve arkadaşları tarihe geçti"

AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, “Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir” dedi. Özmen, tarihin,vesayetçi zihniyeti silip süpürdüğünü vurguladı
AK Parti Aydın İl Başkanlığı, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından 17 Eylül 1961’de idam edilen Başbakan Adnan Menderes’i anmak için etkinlik düzenledi.

Atatürk Kent Meydanı’nda toplanan partililer adına AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, basın açıklaması yaptı. 27 Mayıs darbesinin Türkiye’de toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel anlamda tamir edilemez yaralara yol açtığını kaydeden Özmen, “Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme antidemokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk yisai tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan, darbeler, e – muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi kesintiye uğratmıştır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE ÇAĞ ATLATTI”

27 Mayıs’ı diğer darbelerden ayıran en acı olayın Başbakan Adnan Menderes’in idamı olduğunu dile getiren Özmen, “27 Mayıs’ın izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişiminin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır” tespitinde bulundu. Adnan Menderes’in pek çok mimari projeyle Türkiye’ye çağ atlattığını hatırlatan Özmen, Demokrat Parti döneminde inanç özgürlüğünün önündeki pek çok engelin de kaldırıldığını söyledi. 27 Mayıs 1960 tarihinde seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alındığını kaydeden Özmen, Yassıada yargılamaları boyunca, Menderes’in cesur ve vakur duruşundan taviz vermediğini dile getirdi.

Menderes’le birlikte dönemin Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun da idam edildiğini aktaran Özmen, daha sonraki süreçte, Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyetin tarih tarafından silindiğini bildirdi.

“ŞEREFLİ BİR DAVANIN ŞEHİTLERİ”

Özmen, “Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Basın açıklamasına katılan vatandaşlar da ‘Yeter söz milletin’, ‘Demokrasinin mimarı Menderes’ ve ‘Millet ne derse o’ yazılı pankartlar taşıdı. Halk Ozanı Süleyman İncedal’ın, Necip Fazıl Kısakürek’e ait ‘Zeybeğim’ adlı şiiri okduğu etkinlikte, Menderes için dualar edildi. AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Bekir Kuvvet Erim ve Metin Yavuz ile AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı da alana gelerek açıklamaya destek verdi.