Müdürler bahçe işledi, sebze topladı

Aydın’da İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş’un öncülüğünde bir araya gelen bazı kurum müdürleri, engelli çocuklar için farkındalık oluşturmak amacıyla uygulamalı tarım dersine katıldı.

Aydın’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş’un öncülüğünde bir araya gelen kurum müdürleri, engelli çocuklar için farkındalık oluşturmak amacıyla, Atatürk Özel Eğitim Meslek Okulu’nda uygulamalı tarım dersine katıldı.

Okumuş’la birlikte etkinliğe katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu, KOSGEB İl Müdürü Sadullah Dülger, Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Yılmaz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Murat Bildik ve Efeler İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Özmen, işçi tulumu ve çizme giydi. Okul bahçesindeki tarım atölyesine ve seraya giden müdürler, öğrencilerle birlikte bahçe işledi, sebze hasadı yaptı, kümeslerdeki folluklardan yumurta topladı.

MESLEK ÖĞRENİYORLAR

İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, yaptığı açıklamada, etkinliğin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu nedenle ilimizdeki tüm özel eğitim okullarına ziyaret gerçekleştirdik. Bugün de buradayız. Burası biraz farklı özel eğitim okulumuz. Burada öğrencilerimiz hafif düzeyde engelli. Tarım ve el sanatları alanında beceriler kazanıyor. Burası aynı zamanda bir üretim yeri. Burada değişik meslekleri öğreniyorlar. Buradan mezun olduktan sonra hayata atılıyorlar. Geçen yıl, İŞKUR ile yapılan protokol gereği buradan mezun olan tüm öğrencilerimiz herhangi bir işletmeye, burada kazandıkları beceri doğrultusunda yerleştirildiler. Çalışmaya başladılar” dedi.

YEREL YÖNETİMLERE SESLENDİ

Engelli çocukların hayata hazırlanması gerektiğine dikkati çeken Okumuş, şöyle devam etti: “Bunların en büyük sorunu, mezun olduktan sonra, liseyi bitirdikten sonra başlıyor. Bu çocuklara burada kazandırdığımız becerilere bağlı olarak istihdam sağlamamız gerekiyor. Buradan yerel yönetimlere de sesleniyorum. Onlar da bu çocuklara, ailelere destek vermeliler. Daha önceki yıllarda down sendromlu çocukların kafeleri vardı. Bu tarz şeyler yerel yönetimlerle işbirliğiyle yapılabilir. Bu gençlerimiz hayata kazandırılabilir.”

Aydın’ın özel eğitim kurumları konusunda yeterli olmadığını belirten Okumuş, yeni okulların açılması konusunda çalışma yaptıklarını kaydetti.

“AYDIN ADINA ÇOK ÖNEMLİ”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik ise engelli bireylerin hayata kazandırılmasında tarımın önemli bir alan olduğunu ifade ederek, “Çocukların enerjilerinin boşaltılması ve rehabilitasyon süreçleri adına çok önemli. Çünkü hem okul ortamında olmaları çocuklara ayrı bir keyif katıyor. Bunun yanında en önemli özellik çocukların zihin olarak hayata hazırlanmaları. Bu çalışma Aydın adına çok önemli. Aydın, tarım kenti. Bunu düşündüğümüzde bir altyapı oluşturulabilir” diye konuştu.

Engelli bireylerle çalışmayı bilmek gerektiğini aktaran Bozçelik, bu konuda bilinç oluşturulması gerektiğine işaret etti. Okul yönetimini kutlayan Bozçelik, uygulamanın örnek olduğunu vurguladı.

POZİTİF YAKLAŞIYORLAR

KOSGEB İl Müdürü Sadullah Dülger ise kurum olarak engellilere ve engelli ailelerine pozitif ayrımcılık yaptıklarını dile getirdi. Engelli bireylerin KOSGEB desteğiyle girişimci olabileceğini ve kendi işini kurabileceğini söyleyen Dülger, “İlaveten, bu gençleri istihdam edenlere de pozitif yaklaşıyoruz” dedi.

Okul Müdürü Ali Şahin de hafif düzeyde zihinsel engelli 123 öğrencinin kurumda eğitim gördüğünü belirterek, “6 atölyemiz var. Bu atölyelerimizde mezun olduktan sonra hayatta kullanabilecekleri becerileri kazanıyorlar. Bizim için öğrencilerimizin burada ekibimiz tarafından değer verilmesi, sevilmesi çok önemli. Öğrencilerimiz okuldan eve gitmek istemiyor. Okulu çok seviyor. Bizim için en önemli unsur bu. Buradan mezun olan öğrencilerimizi E- KPSS sınavına hazırlayıp, onları devlet memuru yapma şansımız da var” açıklamasında bulundu.

Öğrencilerle sohbet eden müdürler, hatıra fotoğrafı çekildi. Müdürler, okuldaki işlikleri gezerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.