Muhtar Karagöz'den köylü pazarı talebi

Kemer Mahallesi Muhtarı Mustafa Karagöz, köylünün kendi ürettiği ürünleri satışa sunabileceği, Çakırbeyli’dekine benzer ‘köylü pazarı’ modelinin, mahallelerinde yaşama geçirilmesini istedi.

Kemer Mahallesi Muhtarı Mustafa Karagöz, muhtarlıkta gerçekleştirdiği çalışmalar ve mahallenin ihtiyaçlarına ilişkin Yeni Kıroba’ya açıklamalarda bulundu.

31 Mart yerel seçimlerinde muhtarlık görevine seçilen Karagöz, doğma büyüme Kemer Mahalleli olduğunu söyledi. Asıl mesleğinin şoförlük olduğunu kaydeden Karagöz, “Yaklaşık 10 yıl yurt dışında nakliye firmalarında tır şoförlüğü yaptım. 2007’de Türkiye’ye döndüm. Bir firmada otobüs kaptanlığı yaptım. Arkadaşların tavsiyesiyle muhtar adayı oldum. ‘Kemer’de yaşamak bir ayrıcalık olacak’ sloganıyla yola çıktım. Seçimlerde 2 aday yarıştı. Mevcut muhtar ve ben yarıştık. 6 bin 200 seçmenimiz var. Yaklaşık 7 bin nüfuslu bir mahalle. 2 bin 420 oy ben aldım. 2 bin 359 oy karşı taraf aldı” dedi.

Kemer’in çok eski bir mahalle olduğuna dikkati çeken Karagöz, plansız yapılaşmanın önüne geçilerek mahallenin daha güzel bir görünüme kavuşturulabileceğini vurguladı.

“NE KADAR FARKINDALAR?”

Muhtarlığın devletin millete açılan ilk kapısı olduğunun altını çizen Karagöz, “Bizim bir mazbatamız var, beratımız var. Vatandaş bunu ne kadar biliyor? Belediye bunun ne kadar farkında? Belediyedeki bir atanmış memur bunun ne kadar farkında? Bunlar çok önemli şeyler. Düne kadar muhtar çok yaptırımı olmayan, mahallenin bekçisi pozisyonunda bir kişiydi. Biz bunu insanlara ve kurumlara anlatacağız. Bağlı bulunduğumuz Kaymakamlık, Valilik ve Cumhurbaşkanlığı bize çok büyük destek veriyor. Ne diyor Reis – i Cumhur, Başkomutan, ‘Muhtarlar ne derse yapacaksınız, muhtarlar bizim her şeyimiz’ diyor. Biz bunu muhtarlara hissettireceğiz, belediyeye hissettireceğiz. Kamu kurum ve kuruluşlarına hissettireceğiz. Vatandaş bizden korkmayacak. Ama bizim halka açılan bir kapı olduğumuzu, bu binanın bir kamu binası olduğunu, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın resminin altında burada devlet görevinin yapıldığını herkese hissettireceğiz. Bu konuda bilgi eksikliği var. Bunu hissettirdiğimizde yazar – çizer değil, yapılan hizmetleri kontrol eder muhtar pozisyonuna geleceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“EFELER’DEN MEMNUNUZ”

Yerel yönetimlerle olan iletişime değinen Karagöz, “Mevcut Efeler Belediyesi’nden memnunuz. Belki de Fatih Atay Bey’in bizleri çok önemsemesinden dolayı. Ama mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun kurmaylarından, daire başkanlarından, müdürlerinden memnun değiliz. Sebebine gelince Kemer’de insanların yaşadığını, burada Kemer Mahallesi diye bir mahalle var olduğunu bilmiyorlar” sözleriyle, Büyükşehir’den bu konuda daha fazla ilgi beklediklerini kaydetti.

HOBİ BAHÇELERİ VE BOĞA GÜREŞİ ARENASI

Mahalleyle ilgili çok sayıda proje geliştirdiğini ve bunları yerel yönetime sunduğunu belirten Karagöz, Kemer Mahallesi’nde Çakırbeyli’dekine benzer bir modelin hayata geçirilerek, ‘köylü pazarı’ kurulmasını talep etti. Mahalle civarında hobi bahçeleri kurulabileceğini dile getiren Karagöz, kültürel faaliyetlerin yaşatılması adında boğa güreşi arenası kurulmasını istedi. Muhtar Karagöz, Tralleis Antik Kenti’nin tanınırlık ve bilinirliğinin artırılmasının mahalleye katkı sunacağına işaret etti.

Mahalle sınırları içerisinde tenis kortu ve spor kompleksinin bulunduğunu hatırlatan Karagöz, mahalle sakinlerinin bu olanaklardan daha aktif yararlanması için gerekli ortamın oluşturulması çağrısını sözlerine ekledi.