Güncel

Nazilli'de KADES uygulaması tanıtıldı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde kadınlara KADES uygulamaları anlatıldı. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bilgilendirme standı açıldı.


Aydın’ın Nazilli ilçesinde kadınlara KADES uygulamaları anlatıldı. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bilgilendirme standı açıldı.

Kurulan stantla farkındalık yaratmak adına vatandaşlara ‘KADES’ uygulaması hakkında bilgilendirme yapıldı. Kurulan standı, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Emniyet Müdürü Korhan Özmenlikan, İlçe Jandarma Komutanı Ali Akdoğan, Nazilli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Abdulgani Kavak ziyaret etti. Nazilli Sosyal Hizmet Merkezi Kamu Personeli ve ASDEP Personeli tarafından broşürler dağıtılarak, vatandaşlara çeşitli bilgilendirmeler yapılarak KADES uygulaması ile ilgili olarak bilgilendirici büroşürler dağıtıldı.

-Nazilli İlçe Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy ‘Şiddetin her türlüsünü engelleyeceğiz’

Bilgilendirme standı hakkında açıklama yapan Nazilli İlçe Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, “İçişleri Bakanlığımızın, Sağlık Bakanlığımızın, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımızın iş birliğiyle kadına şiddet konusunda bir protokol imzalanmış bir eylem planı hazırlanmış. Bu yürürlüğe girmiş bulunmakta. Çalışmalar kapsamında 25 Kasım itibariyle dün biz Nazilli’de kadına şiddetin önlenmesiyle ilgili koordinasyon toplantımızı gerçekleştirdik. Bugün açtığımız bu standımızı da bir farkındalık oluşturmak amacıyla, bilinçlendirmek konusunda şiddete uğrama ihtimali olan ve uğramış kadınlarımızın nerelere müracaat edecekleri, nasıl yöntem ve haklarının olduğu öğrenmeleri için bilgilendiriyoruz. Tabi ki şiddetin her türlüsü engellenmesi gereken bir husus. Biz bu anlamda çalışmalarımızı, bilinçlendirmek anlamında başarılı olmasını çok arzuluyoruz. Katıldığınız için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

-Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, ‘Kadınlarımız bize Allah’ın birer emanetidir’

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ise 2021 yılında 361 kadın cinayetinin yaşandığına dikkat çekerek, “Bugünü en güzel tanımlayabilecek cümlelerden bir tanesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yeryüzünde her ne varsa kadının eseridir sözüdür. Yeryüzünde her ne güzel varsa kadınlarımız sayesinde yaşıyoruz. Onlar bizlere Allah’ın emanetleri. Kadınlarımıza bu şekilde bakmamız gerekirken, bugün 2021 yılının 329. günündeyiz ancak 361 tane kadınımız cinayete kurban gitmiş. Böylesine güçlü kuvvetli değerleri olan Türk milletinin İslam dininin mensuplarının bu rakamları, söylemlerin haberlerin bu topluma yakışmadığı kanaatindeyim. Çok ciddi bir travma ve sıkıntı yaşıyoruz. Ama bunların sebebi kadınlarımız değil bilakis çözüm noktasında kadınlarımız var. Onların yetiştirdiği bireyleriz. Onlara uygulanan maddi ve manevi şiddetin her zaman karşısındayız. Her türlü şiddete karşıyız. Lütfen daha dikkatli olalım” dedi.

Nazilli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Abdulgani Kavak’da, “Nazilli ilçemizde Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü olarak tüm ekiplerimiz ile birlikte Kadına şiddet konularında, ve meydana gelebilecek olan bir şiddet karşısında neler yapabilecekleri ve nereye başvuracakları konularında eğitimler veriyoruz. Bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Kadınlarımıza yardımcı olması için bilgilendirici ve açıklayıcı büroşürler veriyoruz” dedi. Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy açılan stanta kades uygulaması ile ilgili olarak görevlilerden neler yaptıkları konularında bilgiler aldı.