Ekonomi

OKT Trailer'den yeni proje müjdesi

Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın Çalışma ve İş Kurumu ve OKT Trailer iş birliği kapsamında Aydın’da bir ilk gerçekleştirilerek yeni mezun mühendislerin çalışma hayatına kazandırılması amaçlanan ‘Mühendis Formasyon Kursu’nun 2. sini tamamlayarak mezun olan 12 mühendis, iş başı yaptı.

Ar-Ge merkezinde gelişen teknolojiye yaptığı yatırımlar ile gelecek projelerini şekillendiren OKT Trailer, mühendislik kadrosunun gücüne güç katacak istihdam çalışmaları kapsamında kadrosunu genişletmeye devam ederek yeni mezun mühendislerin çalışma hayatına kazandırılması için yürüttüğü kursta 2. mezunlarını verdi. Mayıs ayında 3. sü düzenlenecek olan “Mühendis Formasyon Kursu” nda yazılım, satış, endüstriyel tasarım gibi alternatif mühendislik dalları ile genişletme yönünde çalışmaları olacağının müjdesini duyurulan OKT Trailer’da çalışma hayatında yeni mezun ve 1 - 2 yıl iş deneyimine sahip olan mühendisler yapılan mülakatlar sonucu kursa katılmaya hak kazanarak 6 ay boyunca akademisyenler eşliğinde çeşitli eğitimler ve projelerde çalışmalarda bulunarak mesleki tecrübe kazanımı ile iş hayatına hızlı giriş yapacaklar.

HAKAN MARAŞ: “OTOMOTİV SANAYİNDE YAŞANAN HIZLI DÖNÜŞÜME UYUM SAĞLAMAK İÇİN MÜHENDİS FORMASYON EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDECEK”

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Aydın İl Müdürü Sadullah Dülger, OKT Trailer Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Maraş, OKT Trailer Genel Müdürü Gökhan Maraş, üniversite öğretim görevlileri ve davetli kamu görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilen mezuniyet töreninde konuşan OKT Trailer Genel Müdürü Hakan MARAŞ; “İlkini geçtiğimiz yıl Nisan ayında başlattığımız, mühendis formasyon kursumuzun ikinci dönemini tamamlamanın verdiği gurur ile otomotiv sanayinde yaşanan hızlı dönüşüme uyum sağlamak ve sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını şekillendirmek üzere çıktığımız bu yolda, attığımız adımların katma değerli birer projeye dönüşmesi bizler için sevindirici çıktılar oldu. Mühendis Formasyon Kursunu tamamlayan ilk dönem mezunlarımız ile 6 ay gibi kısa bir sürede 4’ü Arge, 5’i Ürge, 2’si de verimlilik konulu olmak üzere toplam 11 proje çalışması yürüttük. Proje çıktılarında elde edilen patent ve fikri hak çalışmaları da ayrıca katma değer sağladı. Mezun olduktan sonra iş başvurularında deneyim engeline takılan mühendis arkadaşlarımız, iş hayatına hızlı bir uyum için gerekli mesleki kazanımları sağladığımız 838 saatlik kurs programı boyunca eğitimin yanı sıra 1700 adam/saat ile gerçekleştirilen proje toplantılarında 24’ü bireysel, 4’ü takım projesi olmak üzere 28 projede emeklerini ortaya koydular. Önümüzdeki dönemlerde de sürdürme arzusunda olduğumuz mühendis formasyon kurslarımızı yazılım, satış, endüstriyel tasarım gibi alternatif mühendislik dalları ile genişletme yönünde çalışmalarımızın devam edeceğini ifade etmek isterim. Sevgili ikinci dönem kursiyerlemizi kutlar, desteklerini esirgemeyen kıymetli eğitmenlerimize, Adnan Menderes Üniversitesi, ADÜSEM’ e, ilimiz İŞKUR Müdürlüğüne ve ASTİM Bölge Müdürlüğüne teşekkürlerimizi sunarım.” dedi.

RAHMİ TERZİ: “OKT TRAILER İLE 2013 YILINDAN BU YANA 131 ADET KURS PROGRAMI DÜZENLEDİK”

Üniversitelerden yeni mezun olmuş, liseden mezun olmuş iş arayan vatandaşlarımızı iş verenlerle buluşturuyoruz. Kısacası doğru çalışanı doğru iş verenle buluşturmak için çalışmalar yürütüyoruz diyen Aydın Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi, " Yeni mezun mühendislerimizin iş hayatına adapte olması ve tecrübe elde etmesi için OKT Trailer ve Üniversitemiz ile 2. Mühendis Formasyon projesini başlattık. Proje kapsamında kursiyerlerin günlük cep harçlıkları, genel sağlık ile iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri ve eğitici ücretleri Aydın Çalışma ve İşkur Müdürlüğümüzce ödenmiş olup, kurs için toplam 322 bin TL bütçe kurumumuzca karşılanmıştır. Önceki grupta kursu başarı ile tamamlayan mühendislerimiz OKT Trailer bünyesinde istihdam edilmeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne kadar OKT Trailer iş birliği ile düzenlediğimiz 131 adet kurs ve programdan toplamda 576 işsiz vatandaşımız faydalanarak ülke ve bölge sanayine katkı sağlamışlardır. Mezun olan mühendislerimizin bu ülkeye hizmet ederek bizlere fazlasıyla katkı sağlayacaklarına kuşkumuz yoktur. Genç mühendislerimize hayatta başarılar dilerim.” ifadelerini kullandı.

REKTÖR ALDEMİR: “MÜHENDİS FORMASYON GELECEKTİR”

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, "Günümüz küresel piyasalarında bir şehrin ulusal veya uluslararası arenada sürekli ve önemli bir yer edinebilmesi, yeni bilgi geliştirebilme ve yetkinliğine dayalı rekabetçilik kapasitesi ile ilişkilidir. Bu amaca paralel olarak, illerin ekonomik kalkınmasında ar-ge, yenilik ve girişimcilik odaklı faaliyetlerinin 'akıllı ihtisaslaşma' projesi kapsamında ulusal stratejilerle uyumlu bir biçimde planlanması, bölgesel farkındalıkların oluşturulması için kullanılabilecek önemli iş geliştirme araçlarından birisi olacaktır. Bu proje o yüzden hem Aydın hem de ülkemiz üretimi için oldukça önemlidir. Mühendis Formasyon Eğitimi de bu anlamda bir gelecektir." diye konuşarak projede katkısı olan tüm paydaşlara teşekkür edip kursu tamamlayan mühendislere başarılar diledi.

Konuşmalarından ardından devam eden programda ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk ALDEMİR kurusun gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan İş-Kur Müdürü, OKT Trailer Yönetimi ve Üniversite akademisyenlerine sertifika takdim ederek teşekkürlerini iletti. Ardından kursu tamamlayan mühendislere mezuniyet sertifikaları verildi.