Olası depreme karşı ‘ortak akıl’ arayışı

Efeler Belediyesi’nin ev sahipliğinde “Olası depreme karşı hazırlık ve depremin en az hasarla atlatılması, alınacak önlemlerin belirlenmesi” için resmi kurum ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle değerlendirme toplantısı yapıldı.

Efeler Belediyesi ev sahipliğinde olası bir depreme karşı alınacak önlemler ve yapılacak çalışmalar hakkında kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerini değerlendirmek üzere toplantı düzenlendi. Nevzat Biçer Nikah ve Konferans Salonu'nda yapılan toplantıda, Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) şube temsilcileri, Aydın'daki sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri hazır bulundu. Toplantıya telekonferansla bağlanan Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Aydın'da olası en büyük deprem 7'yi geçmez. Geçmişte de daha büyük deprem yaşanmamıştır. Aydın'daki yapıları güvenlik payı vererek 7.1 ve 7.2 ye göre tasarlamamız gerekiyor” dedi. Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay da binaların dörtte üçünün yıkılabilir boyutta olduğunu ifade ederek, çok acil tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Efeler Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılan Efeler ilçemizde meydana gelebilecek olası depreme karşı hazırlık ve depremin en az hasarla atlatılması için alınacak önlemler, yapılabilecek çalışmalar hakkında kurumların ve sivil toplum kuruluşların önerileri ile alınacak önlemler hakkında toplantı düzenlendi.

Toplantıya Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) başkanları, il temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlar temsilcileri katıldı.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan telekonferansla yaptığı yorumunda “Aydında beklenen en büyük deprem 7 yi geçmez. Geçmişte de daha büyük deprem olamamıştır. Aynı zamanda Aydın ilinde Söke ve Kuşadası Körfezi dışında depremler çok seyrek gidiyor. Seyrek olan bu depremler 7'yi geçmiyor. Aydın'daki yapıları güvenlik payı vererek 7.1 ve 7.2 ye göre tasarlamamız gerekiyor. Aydın, Nazilli, Kuyucak, Söke ilçelerimiz devlet yolunun alt yoluna doğru kentleşme aşağıya doğru kaymaya başladı. Yeni yerleşim alanları yapılacaksa ve kentsel dönüşüm yapılacaksa en iyi yer doğu batı doğrultusunda demiryolunun üstünde olması gerekiyor. Kentleşmenin demiryolunun altına inmemesi gerekiyor. Toprakta yumuşaklık

çok olursa deprem için uygun değildir. Yapılaşma için ne yapmamız konusunda fikir birliğine varmalıyız. Kat yüksekliği kararını belirlememiz lazım. Alınacak bir cihazla hangi mahallede kaç kat yapılacağının kararını almamız lazım. Yumuşak katlara dikkat etmeliyiz. Temelden çatıya kadar yapılacak işlerde çok dikkat etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay da yaptığı konuşmasında belediye olarak olası depreme karşı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve şöyle devam etti; “Bu toplantıyı yapmak için çok uzun zaman bekledik. Bu anlamda depremle ilgili bir kurul oluşturmak ve Efeler ilçemizde bulunan binaların depreme dayanıklılığı ile ilgili bir çalışma yapılması yapmak istedik. Bu önerilerimiz kabul görmedi. Ama ne kadar haklı olduğumuz bugün ortaya çıktı. Farklı işler yaptık. İlçemizdeki riskli binalar için arkadaşlar gece gündüz çalıştılar. İlçemizdeki binaların 4'te 3'ü yıkılabilir boyutta. Bu nedenle çok acil tedbirler almamız gerekiyor. Bunun ne olduğu ile ilgili olarak bu toplantının sonucunda verecek olduğumuz karara hepimizin uyması konusunda fikir birliğine varmamız gerekiyor. Yapılması gereken ne ise hepsini yapalım. Yaptığımız şeyler birilerinin çok para kazanmasına engel olabilir ama bir insanın yaşamını kurtarmak için attığımız adım olarak görelim. Bunu çok önemsiyorum. Bizim vereceğimiz kararlarla insanların yaşama tutunmasını ya katkı yapacağız ya onları yaşatacağız ya da onların yaşamamasına neden olan kararlara imza atacağız. Ben atmama kararındayım. Sizlerin de o yönde düşündüğünüzü inanıyorum. Hepimizin bir yol haritası çizip uymamız gerektiğini düşünüyorum. Doğru ne ise ona karar verelim. Doğru ne ise onu uygulayalım. Kamu görevi yapıyoruz. İnsanların yaşamlarını kolaylaştırmak güzelleştirmek için buradayız. Ama insanların o yaşantısını kötüleştirmek için imza atmama konusunda kararlıyız. Hep birlikte karar verelim. Önemli olan doğru işler yapmaktır. Geldiniz için teşekkür ederim.”

Toplantıya katılan Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) başkanları, il temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlar temsilcileri konu hakkında görüşlerini bildirdiler. Deprem ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında Efeler Belediyesi öncülüğünde bir komisyon kurulmasına karar verildi.