Ömrünü kanaryalara adadı

Efeler’de yaşayan 58 yaşındaki Zekeriya Pınarbaşı, 40 senedir kanarya besliyor. Beslediği 300 civarındaki kanaryayı “evlatları” gibi gören Pınarbaşı, hobisi sayesinde gündelik hayatın stresinden de uzaklaşma imkanı buluyor

Erzurum’un Tekman ilçesinde dünyaya gelen Zekeriya Pınarbaşı, aslen Kayserili. TEDAŞ’tan emekli olan Pınarbaşı’nın kanaryalara olan tutkusu gençlik yıllarına dayanıyor. 40 yıldır kanarya besleyen Pınarbaşı’nın kanarya sevdası, emekliliğinin ardından daha da yoğunlaştı. Aydın Kanarya Sevenler Derneği’nin başkanlık görevini de yürüten Pınarbaşı, Güzelhisar Mahallesi Albayrak Caddesi’nde kiraladığı 35 metrekarelik dükkanında 300’ün üzerinde kanaryayı özenle besliyor.

TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDİYORLAR

Kanaryaların güzellik yarışmalarında ırkının en güzel kuşu seçildiğini dile getiren Pınarbaşı, kuşlarıyla katıldığı güzellik yarışmalarında çok sayıda kupa aldığını belirtti. İlk kupasını 1996’da aldığını anlatan Pınarbaşı, “Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu var. 102 dernek buraya üye. 5 tane de kulüp var buraya üye olan. Bu çatı altında Türkiye’de her yıl 6 yarışma düzenleniyor. Aydın’da da çok yarışma yapmak istiyoruz ama büyük fuar alanı olmadığı için bunu yapamıyoruz. En az 4 bin metrekare kapalı mekan gerekiyor. Birtakım ölçütleri var. Aydın’da böyle bir yer yok. Yerel yöneticilerin fuar ve kongre merkezi inşa edilmesi konusunda somut adım atması gerekiyor” diye konuştu.

2021’de Türkiye’de uluslararası yarışma düzenleneceği bilgisini veren Pınarbaşı, “Hedefimiz ülkemizde şampiyon olmak. Türkiye’nin tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Her sene federasyon olarak 70’e yakın kupa alıyoruz. En az yılda 30 kere İstiklal Marşı’mızı okuyoruz, bayrağımızı göndere çekiyoruz” dedi.

HER TÜRLÜ SORUNDAN ARINIYOR

Gününün büyük bölümünü kuşlarıyla geçirdiğini, onların yemlerini ve sularını verdiğini söyleyen Pınarbaşı, “Kuşlar, benim evlatlarım gibi oldu. Bakım istiyor, ilgi istiyor. Hayvanlar nankör değiller, ne veriyorsan alabiliyorsun. İnsanlar gibi değil. Bana umut aşılıyor bu kuşlar. Günlük hayatın stresinden uzaklaşıyorum ta ki kapıyı kilitleyip buradan çıkana kadar. Kuşlarla ilgilenirken her türlü sorundan arınıyorum. Kuşların bakımı zor, özveri gerektiriyor. Ama bu işi zevkle yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Ticari kaygılardan uzak bir anlayışla kanarya beslediğini aktaran Pınarbaşı, imkanları elverdiği ölçüde hobisini devam ettireceğini belirtti.