Özdemir: Eğitim siyasete kurban edilemez

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, “Eğitim millîdir, siyasete kurban edilemez. Çocuklarımızı, eğitimlerini ve sağlıklarını her şeyin önünde düşünmemiz gerekir” açıklamasında bulundu.


CHP Kadın Kolları Aydın İl Başkanı Ayşe Özdemir, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ‘yüz yüze eğitim’ açıklamasını değerlendirdi.

Özdemir, yaptığı açıklamada, “Sayın Milli Eğitim Bakanımız ilkokul 1. sınıflarla birlikte 2,3,4’üncü sınıflar ile ortaokul 8 ve lise 12’nci sınıfların, köy okullarının ve özel gereksinimi olan öğrencilerin de yüz yüze eğitime başlayacağını belirtti. Önceliğimiz çocuklarımız. Onların en iyi şartlarda eğitim almaları devletimizin en önemli görevlerindendir. Siyasi fikirleri bir kenara koyup, bir araya gelip en sağlıklı çözümler üzerine artık kararlar verilmeli. Geçici değil, kalıcı çözümler bekliyoruz. Ne öğretmenlerimizin ne de öğrencilerimizin hayatını riske atacak tek bir hamle yapılmamalı aynı zamanda da çocuklarımız eğitimden geri kalmamalıdır. Söylenen tabloya göre hastalığa yakalanan öğretmen veya öğrenci tedavi görürken aynı havayı solumuş, aynı ortamlarda bulunmuş diğer kişiler maske takmak koşulu ile karantinaya alınmadan yüz yüze eğitime devam edecek. Bu ne kadar sağlıklı ve mantıklı iyice düşünülmelidir” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİMDE TASARRUF EDİLMEZ”

“Sayın Bakan her ne kadar öğretmen maaşlarını yük olarak görüyor olsa da KPSS ile atama bekleyen çok sayıda öğretmenimiz var” görüşünü aktaran Özdemir, şunları kaydetti:

“Sınıf sayısı arttırılıp hem atama bekleyen öğretmenlerimizin mesleklerine başlamalarını sağlayabilir hem de sınıf sayılarını arttırarak sınıf mevcudu en iyi şekilde dengelenebilir. Eğitimde tasarruf edilmez. Bu söylediklerimiz yapılması imkânsız, uç istekler değildir. Eğitim millidir, siyasete kurban edilemez. Çocuklarımızı, eğitimlerini ve sağlıklarını her şeyin önünde düşünmemiz gerekir.”