POMEM'de mezuniyet sevinci

Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM), 23. Dönem mezunlarını verdi. 459 polis memurunun mezuniyet sevincine yurdun çeşitli yerlerinden gelen aileleri de ortak oldu.

Aydın POMEM’in 23. Dönem mezunları için okul yerleşkesindeki stadyumda mezuniyet töreni düzenlendi. 4 buçuk aylık eğitimin ardından POMEM’den mezun olmaya hak kazanan 459 polis memuru, 57 ile dağılacak.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan POMEM Müdürü Şinasi Dur, Türk Polis Teşkilatı’nın 174 yıllık tarihinin şan, şeref ve kahramanlıklarla dolu olduğuna dikkati çekti. Mezun olan polislerin donanımlı ve bilgili bireyler olarak yurdun dört bir yanında görev yapacaklarının altını çizen Dur, “Bugün farklı lisans ve ön lisans bölümlerinden mezun kahramanlarımızı teşkilatımızın şerefli birer mensubu olarak 57 ilimize uğurlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. POMEM olarak eğitim ve öğretim süreleri içinde adaylarımıza mesleğimizin ve hukukun gerekleri, insan haklarına saygı konularında davranış alışkanlıkları kazandırmayı ve çağa uygun bireyler yetiştirmeyi hedefledik” dedi.

“EVLATLARINIZ, BİZİM DE EVLATLARIMIZDIR”

Çocuklarının mezuniyet coşkusuna ortak olmak için tribünleri dolduran ailelere seslenen Dur, şöyle devam etti: “Kıymetli anneler ve babalar, sizler evlatlarınızı, en değerlilerinizi bizlere emanet ettiniz. Bizler de emanetlerinize sahip çıkıp, kendi evlatlarımız gibi görüp en iyi şekilde donattık ve eğittik. Evlatlarınız artık bizim de evlatlarımızdır. Devletimizin, milletimizin evlatlarıdır. Sizler de artık bizlerle beraber çok büyük bir aileye mensup oldunuz. Vatanına ve milletine canı gönülden bağlı evlatlar yetiştirdiğiniz için şükranlarımı sunuyorum.” POMEM Müdürü Dur’un konuşmasının ardından 23. Dönem Birincisi Musa Çelik, yaş kütüğüne plaket çaktı.

‘HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞܒ VURGUSU

Çelik’in plaket çakmasının ardından Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, mezun olan polis memurlarına ve konuklara seslendi. “Emniyet Teşkilatı bugün zamanın ruhunu kavrayan, uygar dünyayı önemseyen, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler konularında duyarlı polisler yetiştirmek misyonunu yüklenmiş bulunmaktadır” diyen Köşger, şu görüşleri dile getirdi:

“Toplumla sağlıklı ilişkiler kurabilen, özgürlük – güvenlik dengesini önemseyen polisler yetiştirmek başlıca görevimizdir. Yine Cumhuriyet’in temel nitelikleri ve milletimizin hassasiyetlerini önemseyen polisler, idealimizdir. Polis, devletimizin güçlü yüzü, vatandaşımızın yasal işlerini yaparken güven kaynağı ancak suç işlemeye niyetlenenleri de caydıran, suçluların korkulu rüyası olan devletimizin çelik pençesidir.”

“İHANET ÇETELERİNE GÖZ AÇTIRMADILAR”

Emniyet Teşkilatı’nın 15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesinde üstlendiği role vurgu yapan Köşger, “15 Temmuz hain darbe girişiminde emniyet birimlerimiz devletinin yanında yer almış, vatandaşımızla omuz omuza canla başla mücadele etmek suretiyle hain teşebbüsün başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlamışlardır. Bu süreçte emniyetimiz, kendi içinde yuvalanmış ihanet çetelerine göz açtırmamış, hainleri tek tek içinden temizlemiştir. O gün için emniyet mensuplarında sayısal olarak azalma görülse de devletimizin desteği ve sağlanan teknik imkânlarla emniyet birimlerimiz hem daha operasyonel hem daha güçlü bir yapıya kavuşmuştur” ifadelerini kullandı.

KEPLERİ HAVAYA FIRLATTILAR

Vali Köşger, polis memurlarının dayanağının hukuk ve milletin gücü olması gerektiğini vurguladı. Konuşmaların ardından POMEM’den dönem birincisi, ikincisi ve üçüncüsü olarak mezun olan polis memurlarının diploma ve hediyeleri Vali Köşger tarafından takdim edildi. Daha sonra yemin törenine geçildi. Yemin eden polis memurları, tören geçişinin ardından keplerini havaya atarak sevinçli anlar yaşadı.

Törene, AK Parti Aydın milletvekilleri Metin Yavuz, Mustafa Savaş ve Rıza Posacı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan, kurum müdürleri ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.