Prof. Dr. Olgun vatandaşları uyardı: Yılanları öldürmeyin

ADÜ Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, yılanların besin zinciri içinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek, “Eğer biz onlara dokunmazsak, onların bize dokunması söz konusu değil. Yılanları öldürmeyin” dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen – Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, yılanların besin zinciri içinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, yılan öldürülmemesi çağrısında bulundu.

Yeni Kıroba’ya konuşan Prof. Dr. Olgun, yaz aylarının gelmesiyle birlikte yılan görülme sıklığının arttığına değinerek, “Yılanlar, nisan – mayıs aylarında kış uykusundan uyanıyorlar. Nisan ayında havalar sıcaktı. Bütün hepsi kış uykusundan kalktılar. Fakat daha sonra havaların yağmurlu gitmesi, bu hayvanların sığınabilecek yerlerini daralttı. Bunlar da kendilerini yağmurdan koruyacak daha kuytu yerlere geldiler. İnsan – yılan karşılaşmasında mayıs ve haziran aylarında artış ortaya çıktı. Bu, önceki yıllarda da görülen bir durumdu” ifadelerini kullandı.

“YAŞAM ALANLARI DARALIYOR”

Yılanlarla insanların karşılaşmasının doğal olduğunu anlatan Olgun, şöyle devam etti: “Çünkü bağlık, bahçelik bir alan varsa, orada yılan olma veya diğer hayvanların olması olasılığı çok yüksek. Hayvanların yaşam alanları gün geçtikte daraltılıyor. Buna bağlı insanlarla karşılaşma sıklığı artıyor. Karşılaştıklarında yapmaları gereken bir şey yok. Hiçbir yılan çok rahatsız edilmedikçe kimseye saldırmaz veya kimseyi ısırmaz. Yılanlar sağır hayvanlardır. Havadaki ses dalgalarına karşı gelişmiş duyuları yok. Ancak yerdeki titreşimleri algılayan duyu alıcıları var. Bu nedenle hayvan sürekli olarak toprakla, zeminle bağlantılı olduğu için kendisinden çok uzakta bir adım atıldığında veya yaklaşmakta olan bir tehlikeyi hissettiğinde o duyu almaçlarıyla o tehlikeyi algılıyor. Kendini koruyabileceği yerlere kaçıyor.”

“AYDIN’DAKİ TÜRLERİN YALNIZCA BİRİ ZEHİRLİ”

Dünyadaki yılanların 3’te birinin zehirli olduğunu bildiren Olgun, “Aydın civarında ise sadece bir tane zehirli yılan türü var. Diğerleri zehirsiz. Sadece yılanlar değil, bütün canlıların besin zinciri içerisinde bir yeri söz konusu. Buradaki zincirdeki herhangi bir kopukluk belki kısa sürede olmasa da uzun sürede tüm zinciri etkileyebilir. Daha önceki yıllarda yılan öldürmeleri biraz daha sıkça karşılaşılabilen bir durumdu. Yılanların öldürüldüğü alanlarda kemiriciler tarlaya, tarladaki mahsule zarar veren hayvan popülasyonunda artış gözüküyor. Hayvanlar, doğal yaşam alanında özgürce yaşamamalılar” görüşlerini dile getirdi.

“DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ DEĞİL”

Yılanların insanları dost olarak gördüğünü kaydeden Olgun, “Bizim düşündüğümüz gibi çok tehlikeli, zehirli, hemen ısıran, insana zarar veren canlılar değil. Ancak bizim onlara zarar vermemiz durumunda bazısı kuvvetli ses çıkararak, bazısı kaslarını kullanarak, bazısı da dişlerindeki zehri kullanarak kendilerini korumaya çalışıyorlar. Eğer biz onlara dokunmazsak, onların bize dokunması söz konusu değil” diye konuştu.