Şehit öğretmenler anısına 152 fidan

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ADÜ Eğitim Fakültesi’nin bahçesine, şehit öğretmenler anısına 152 fidan dikildi. Fakültenin önündeki yola da ‘Şehit Öğretmenler Caddesi’ adı verildi.


Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Eğitim Fakültesi bahçesine, şehit öğretmenler anısına 152 fidan dikildi. Fakültenin önünde bulunan yola da ‘Şehit Öğretmenler Caddesi’ adı verildi.

Fidan dikimi ve cadde açılışı öncesinde fakülte önünde gerçekleştirilen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, burada yaptığı konuşmada, “Sizleri 24 Kasım’a sığdırmak elbette mümkün değil. Fakat bir nebze de olsa sizlere karşı minnettarlık duygularımızı topluca ifade etmemiz açısından 24 Kasım’lar anlamlıdır. Sizlerin geçmişten bugüne yokluk ya da imkânsızlıklara bakmaksızın insan sevginizi ve bu uğurda gösterdiğiniz özveriyi mihenk taşı yaparak bu milleti kurtarma yolunda gösterdiğiniz çabaları ve başarıyı gelecek nesillere hatırlatmak adına 24 Kasımlar çok önemlidir. Bu nedenle istedik ki, her günümüz 24 Kasım olsun. Her adımımızda sizleri hatırlayalım ve hatırlatalım” dedi.

“BAYRAĞI EN İYİ ŞEKİLDE TAŞIYACAKLAR”

“Biliyoruz ki, sizin için her ne desek, her ne yapsak azdır” görüşünü aktaran Aldemir, şöyle devam etti: “Yüce dinimiz, ilim yolunda çalışırken hayatını kaybedenleri şehit kabul etmektedir. Biz bu anlayışla hareket ederken, birçoğu kalleş terör örgütü PKK olmak üzere, hain terör örgütleri tarafından katledilen 152 şehit öğretmenimizin mertebeleri nicedir, lütfen siz düşünün. Şehit öğretmenlerimize, hayatınızı vakfettiğiniz, canlarınızı bir karış toprağa feda ettiğiniz şühedaların yurduna sizler adına birer fidan dikerek minnettarlığımızı ifade edelim istedik. Bugün burada Eğitim Fakültesi önüne dikilecek fidan ve fikirleriniz buradaki genç öğretmen adaylarıyla sulanacak, kök salacak, dallanacak ve inanıyorum, bu arkadaşlarımız da sizlerden aldığı bayrağı en iyi şekilde taşıyacaktır.”

Ayrıca fakültenin yanındaki caddeye ‘Şehit Öğretmenler Caddesi’ adının verildiğini kaydeden Aldemir, bu anlayışla Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete uğurlanan tüm öğretmenleri andıklarını sözlerine ekledi.

ADÜ Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nuri Karasakaloğlu ise “Bugün onurluyuz, gururluyuz. Ancak bugün bir o kadar da içimiz buruk. Çünkü bir yanımız, bir yarımız, öğrencilerimiz ne yazık ki, içinde bulunduğumuz salgın süreci nedeniyle fiziken aramızda değil. Ancak gönüllerimiz bir. Biz bunu biliyoruz. Birbirimizden ayrı geçirdiğimiz ilk ve son Öğretmenler Günü olsun” diye konuştu.

“ACILARI İLK GÜNKÜ GİBİ TAZE”

Terör saldırılarında şehit düşen öğretmenler Aybüke Yalçın ile Necmettin Yılmaz başta olmak üzere görevi başında şehit olan bütün öğretmenlerin acısını hâlâ ilk günkü gibi yaşadıklarını anlatan Karasakaloğlu, “Birer fidan dikerek onların aziz hatıralarını ilelebet yaşatmak istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Aldemir ve beraberindekiler, caddenin açılış kurdelesini kesti. Daha sonra bahçeye geçen protokol, fidan dikimi gerçekleştirdi. Dikilen 152 fidana, şehit öğretmenlerin isimlerinin yer aldığı künyeler asıldı.

Etkinliğe, Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler, rektör yardımcıları, fakülte dekanları ile öğretim elemanları katıldı.