Sezonun ilk inciri 100 liradan alındı

Aydın’da hasadı yapılan kuru incir, Aydın Ticaret Borsası’na teslim edildi. İncirin kilogramına sembolik olarak 100 lira ödendi. Vali Köşger, “İncirin kalitesi oldukça iyi. Geçen senenin üstünde rekolte bekleniyor” dedi.

Aydın’da hasadı yapılan kuru incir, düzenlenen törenle Aydın Ticaret Borsası’na (ATB) teslim edildi. Çiftçiler Ruhi Doğan, Hakan Adalı, Saffet Sele ve Mustafa İpek’in Germencik, Eğrikavak ve Kuyucak’ta ürettiği incirlerin kilogramına sembolik olarak 100 Türk Lirası ödendi.

Etkinliğe katılan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, burada yaptığı konuşmada, “Bol, bereketli, hayırlı kazançlar diliyoruz. Güzel bir sezon geliyor. Aldığımız ilk intibalar, arkadaşlarımızın rekolte tahminleri oldukça iyi. Geçen senenin çok üzerinde rekolte bekleniyor. İncirin kalitesi oldukça iyi. Ondan da mutluyuz. İncir, olması gerektiği gibi. Dünya incirinin yüzde 60’ını, 70’ini Türkiye sağlıyor. Dünyada incir tüketicileri, oldukça kaliteli, sağlıklı incir yiyecekler. Bütün üreticilerimize, ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“MARKA ÜRÜNÜMÜZ”

“Bazı hesapları Aydın inciri üzerinden görmeye çalışanlar var” diyen Köşger, şöyle devam etti: “Onlara da buradan bir kez daha sesleniyorum. Görüyorsunuz, sezon son derece iyi. Rekolte son derece iyi. İncir, son derece kaliteli. Aydın inciri üzerinde hesap kitap yapmayı çalışanları da boşa çıkaracak şekilde güzel bir sezon gerçekleştiriyoruz. O hesap kitap yapanlara, birtakım şeyleri araçsallaştıran arkadaşlara o alışkanlıklarından vazgeçmelerini bir kez daha söylüyorum. Aydın inciri bizim dünyada tescil edilmiş, Avrupa Birliği’nce kabul edilmiş marka ürünümüzdür.”

“HAYIRLI OLSUN”

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur da hasadı yapılan ilk kuru incirin kilogramının sembolik olarak 100 liradan alındığını kaydederek, “Sezonun hayırlı olmasını diliyorum. Umarız, hava şartları uygun gider. Hava şartları sezon sonuna kadar uygun giderse bunun ticareti de kolaylaşıyor, ihracatçımızın işi de rahatlıyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sezonun ilk mahsulünü teslim eden üreticiler, çeyrek altınla ödüllendirildi. Törene katılan konuklara incirin yanı sıra, incirden yapılan baklava ve dondurma ikram edildi. Programa, ATB Meclis Başkanı Bahri Erdel ile Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem de katıldı.