Sezonun ilk kestanesi 120 liradan alındı

Türkiye’de kestane yetiştiriciliğinde ilk sırada olan Aydın’da, Aydın Ticaret Borsası (ATB), hasadı yapılan kestanenin kilogramını sembolik olarak 120 liradan satın aldı. ATB Başkanı Çondur, kuraklık dolayısıyla rekoltede düşüş olduğunu ancak kalitenin gayet iyi olduğunu vurguladı.


Aydın’da sezonun ilk kestanesinin alımı için ATB tarafından tören düzenlendi. Üreticiler Bilal Okumuş, Muhsin Kıyar, Kadir Bayındır ve Halit Bilgen tarafından getirilen kestaneler, sembolik olarak kilogramı 120 liradan satın alındı.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kestane üretiminde dünya dördüncüsü olduğunu belirterek, “Aydın ili de Türkiye’deki kestane üretiminde ilk sırada yer alan bir ilimizdir. Türkiye’de 75 bin ton civarında gerçekleşen kestane üretiminin yaklaşık 25 bin tonunu Aydın karşılamaktadır. Bu yıl da temennimiz, önceki yıllar gibi aynı kalite ve miktarda kestaneyi üretip hem yurtiçi hem de yurtdışında insanların beğenisine sunmaktır. Emeği geçen tüm üreticilerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

“COĞRAFİ İŞARETİNİ ALDIK”

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur da Türkiye’de kestane üretiminin en çok yapıldığı ilin Aydın olduğuna işaret ederek, “Ülkemiz de kestane üretiminde Çin’in arkasından, Avrupa’da ilk sıralara oynayan bir ülke. Kalite açısından dünyayla ayrışıyoruz. Avrupa’dan da coğrafi işaretini aldık. Bu duygularla ilk alım törenini gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde kestane üretimi geçen yıl 76 bin ton civarındaydı. Onun da 26 bin ton civarında olan kısmını Aydın gerçekleştirdi. Kestane, sadece iç piyasada değil, ihracat ürünü olarak da tutulan bir ürün. Geçen yıl 9 bin ton civarında ihracat yapıldı. Geçen yıl ortalama müstahsil satış rakamı olarak kilogramı 21 liradan satıldı” diye konuştu.

KURAKLIK, KESTANEYİ DE ETKİLEDİ

Çondur, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl beklentimiz, üretim maliyetlerinin ve dünya emtia fiyatlarının yükselmesini göz önüne alarak fiyatında bir artış olması. İlimizin yaşadığı kuraklıktan dolayı tüm ürünlerde rekoltede bir düşüş söz konusu. Bu düşüşü kestanede de bekliyoruz. Tahminimiz yüzde 10’la, yüzde 20 arasında bir verim kaybı yaşanacak. Yalnız kalite çok güzel. Özellikle iri mal çok. Fiyat ve kaliteyle de bu açığın kapanmasını temenni ediyoruz. 2021 – 2022 sezonunun üreticilere, tüccara ve sanayiciye hayırlı olmasını diliyoruz.”

“KESTANEMİZ TÜRKİYE’DE SAYILI”

Efeler’in kırsal Eğrikavak Mahallesi’nde kestane üreticiliği yapan Kadir Bayındır ise en büyük sorunlarının kestane ağaçlarındaki hastalık olduğuna dikkati çekerek, “Kestane yetiştiriciliğinde şimdiye kadar 3 ödül kazandım. Büyük bir özveriyle kestane yetiştiriciliği yapıyoruz. Kestanemiz Türkiye’de sayılıdır” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından üreticiler Bilal Okumuş, Muhsin Kıyar, Kadir Bayındır ve Halit Bilgen’in yetiştirdikleri kestaneler, sembolik olarak kilogramı 120 liradan satın alındı.