Sezonun ilk kestanesi 80 liradan alındı

Aydın’da hasadı yapılan 50 kilogram kestane, Aydın Ticaret Borsası’na teslim edildi. Kestanenin kilogramına sembolik olarak 80 Türk Lirası ödendi. Üreticiler, rekolteden memnun.

Aydın’da hasadı yapılan kestane, düzenlenen törenle, Aydın Ticaret Borsası’na (ATB) teslim edildi. Eğrikavaklı üreticiler Davut Bayrak ve Cengiz Çınar’ın yetiştirdiği kestanelerin kilogramına sembolik olarak 80 Türk Lirası ödendi.

ATB Meclis Başkanı Ahmet Bahri Erdel, kestanenin Aydın için önemli bir gelir kaynağı olduğunu vurguladı. Ülke genelinde yılda 64 bin ton kestane üretildiğini aktaran Erdel, Aydın’da ise 26 bin ton kestane yetiştirildiğini aktardı. Türkiye’nin kestane üretiminin yüzde 41’inin Aydın’dan karşılandığını dile getiren Erdel, “Kestane, coğrafi işaret almış bir ürün. Avrupa Birliği’nden de coğrafi işaret bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde Brüksel’den o gelecek” diye konuştu.

“TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”

Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Bozkır da Türkiye’de en çok kestanenin Aydın’da yetiştirildiğini söyleyerek, “Bunu çoğu kimse bilmiyor. İnsanlar Bursa’da yetiştiğini düşünüyor. 26 bin tonla kestane üretiminde Türkiye birincisiyiz. Üretimini biz yapıyoruz, Bursa’da işleniyor. Kestanedeki kanser hastalığının önüne geçebilmek için üniversitemizle ortaklaşa çalışma yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kestane üreticisi Davut Bayrak ise rekolteden memnun olduklarını belirterek, ürünlerini tehdit eden hastalığın çaresinin bulunmasını istedi.

Konuşmaların ardından Erdel ve Bozkır, üreticiler Davut Bayrak ve Cengiz Çınar’ı çeyrek altınla ödüllendirdi.