Güncel

TDP Lideri Sarıgül, Aydın’da iktidarı hedef aldı

Aydın ziyaretinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Değişim Partisi (TDP) Lideri Mustafa Sarıgül, iktidarın ekonomi politikalarını, “Piyasalar artık AK Parti iktidarına güvenmiyor. Ekonominin can damarı güvendir. AK Parti, ipin ucunu artık kaçırdı” dedi.


TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Aydın programı kapsamında partisinin il merkezinde basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında iktidarı hedef alan Sarıgül, “AK Parti, ipin ucunu kaçırdı” yorumunu yaptı.

Türk parasının bir ayda yüzde 40’la 45 arasında değer kaybettiğini savunan Sarıgül, “Sayın Cumhurbaşkanı hem de Merkez Bankası, ‘dövizdeki yükselişin iktisadi temeli yok’ diyor. Bunu üzüntüyle karşılıyoruz. Dövizdeki yükselişin iktisadi temeli, mantıklı bir izahı yoksa demek ki, piyasalar artık, AK Parti iktidarına güvenmiyor. Bizim aylardan beri anlatmaya çalıştığımız şey de buydu: ekonominin can damarı güvendir, evrensel hukuk kurallarına uymaktır. Piyasalar, neden AK Parti’ye güvenmiyor? Neden elindeki paraları dövize yatırıyor? Ekonomi, öngörülebilir değil. Tek adam yönetimi var da ondan” dedi.

“BU KADAR PİŞKİNLİK OLMAZ”

“84 milyon yurttaşımızın kaderini bir tek kişi belirleyemez. Bu doğru değildir” diyen Sarıgül, şöyle devam etti: “Ekonomide her şey normalmiş, kontrol altındaymış gibi davranıyorlar. Maalesef AK Parti’nin ekonomiyle ilgili hiçbir planı kalmadı. AK Parti, ipin ucunu artık kaçırdı. 19 yıldır üretim demediler, istihdam demediler. Döviz kurları yükselince buna bir kılıf uydurmaya çalışıyorlar. 19 yıldır yeni ekonomi düzeninin hazırlıklarını yapıyorlarmış… Bu kadar pişkinlik olmaz. 19 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti iktidarının ülkemizi getirdiği ekonomik tablo budur. 19 yıldır ülkeyi yöneteceksiniz. Üretmeden tüketeceksiniz, olmayanı harcayacaksınız, israfla, gösterişle, diktiğiniz beton binalarla şehrin ve ülkenin ekolojik yapısını bozacaksınız. Deniz bitince de yeni ekonomi masalını anlatmaya çalışacaksınız. Buradan sormak istiyorum: size kaç tane 19 yıl lazım? TDP olarak bu yönetime razı olmak Türkiye’mize yakışmaz. Değişim cesaret ister. O yürek de bizde var, Aydın’ın efelerinde var, Selçuk Yasan başkanımızda ve çalışma arkadaşlarında var.”

“ŞİRKETLERE DEĞİL, ÇİFTÇİYE ALIM GARANTİSİ VERECEĞİZ”

AK Parti’nin Türkiye’nin hiçbir sorununu çözecek gücü kalmadığını ileri süren Sarıgül, şunları kaydetti:

“Çözebilselerdi 19 yıldır çözerlerdi. Bu sorunları çözebilecek tek parti, Türkiye Değişim Partisi’dir. TDP, ne yapacağını, nasıl yapacağını bilen, ehil ve vicdanlı kadrolardır. İş başına geleceğiz ve sorunları biz çözeceğiz. Tarıma, hayvancılığa, turizme önem vereceğiz. Şirketlere hazine garantisi değil, çiftçiye alım garantisi vereceğiz. İthalatçıdan yana değil, çiftçiden yana olacağız. Çiftçilerin, bankalara, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların faizlerini sıfırlayacağız. İlaç, mazot, gübre ve yem maliyetlerini düşüreceğiz. Jete, yata hangi fiyattan mazot veriyorsak, çiftçinin traktörüne de o fiyattan vereceğiz. Bizim tercihimiz zenginden değil yoksuldan, işsizden yana olacak.”