TMMOB'un JES raporu yayımlandı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) jeotermal enerji santralleriyle ilgili rapor yayımladı. Raporda, Aydın’daki JES ihalelerinin iptal edilmesi ve mevcut santrallerin etkin denetimi talep edildi.

TMMOB Genel Merkezi’nden bir heyet, JES’lerin çevreye etkilerini incelemek amacıyla geçtiğimiz ay, Aydın’a gelmişti. Aydın’da bir dizi incelemede bulunan heyet, bu çalışmalarını rapor halinde yayımladı.

TMMOB’nun resmi internet sayfasında yayımlanan raporun ön değerlendirmesinde, Aydın’daki JES ihalelerinin iptali istendi ve mevcut santrallerin etkin bir şekilde denetlenmesi çağrısında bulunuldu.

“YÖRE HALKININ YANINDAYIZ”

JES’lerin çevreye olumsuz etkilerinin ivedilikleri giderilmesi kaydedilen raporda, TMMOB, Anayasanın ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir’ ilkesi gereği, temel insan haklarından olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının ihlal edilmemesi adına, yöre halkının haklı muhalefetinin yanındadır. Kurulması planlanan ve halen hukuk mücadelesi süren yeni JES’lere karşı başta Kızılcaköy, Kıyıköy ve diğer yöre halklarının sergilediği haklı tepki ve mücadelesinin destekçisi ve takipçisidir” denildi.

“KAMU DENETİMİ SAĞLANMALI”

Aydın’da yeni JES yatırımlarına izin verilmemesinin savunulduğu değerlendirmede, “JES sorunu, sadece Aydın ilinin sorunu değildir. Manisa, Denizli, İzmir, Çanakkale, Afyon, Van, Elazığ, Bolu dâhil birçok ilimiz kontrolsüz ve denetimsiz jeotermal enerji yatırımları tehdidiyle karşı karşıyadır. Bu nedenle konuya bütüncül yaklaşmalı, ülke düzeyinde gerekli bilimsel ve teknik çalışmalar yürütülmeli, mevzuat yeniden değerlendirilmeli, kamu denetimi etkin bir şekilde sağlanmalıdır” görüşlerine yer verildi.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAKLAR

Jeotermal kaynakların aranması, kullanımı ve işletilmesine ilişkin mevzuattaki yetersizliklerinin giderilmesi istenen yazıda, mevzuata aykırı işlemlere devam eden mevcut işletmelerin ruhsatlarının iptal edilmesi talep edildi. Ön değerlendirme yazısında, gerekli denetimler yapılmadığı takdirde Aydın’ın dünyaca ünlü tarım ürünleri incir ve zeytin başta olmak üzere tarımsal faaliyetlerin yok olabileceği ve Aydın’ın insan sağlığı açısından yaşanmaz hale gelebileceği uyarısında bulunuldu. TMMOB Yönetim Kurulu, gerek hukuksal düzeyde, gerekse de bilimsel ve teknik düzeyde konunun takipçisi olacaklarının altını çizdi.