TMMOB, JES raporu hazırlayacak

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Merkezi’nden bir heyet, jeotermal santrallerin etkileriyle ilgili gözlem yapmak için Aydın’a geldi. İncelemenin sonuçları rapor haline getirilerek yayımlanacak.

TMMOB Genel Merkezi yöneticilerinden oluşan bir heyet jeotermal enerji santrallerinin (JES) çevreye etkilerini incelemek üzere Aydın’a gelerek, Makine Mühendisleri Odası İl Temsilciliği’nde toplantı yaptı. JES’lerle ilgili incelemenin sonuçlarının rapor haline getirilerek kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.

Yeni Kıroba’ya konuşan TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, “JES’lerin Aydın ve çevresindeki illerde yarattığı sorunları tespit etmek, gözlemlemek ve buna bağlı birtakım çalışmalar yapmak için Aydın’a geldik. Çalışmalarımızın sonucunda buna bağlı bir teknik rapor yayımlayacağız. Hem resmî rakamlarla hem de konunun muhatabı olan çiftçilerimizin, demokratik kitle örgütlerinin görüşlerine başvuracağız” dedi. Söz konusu çalışmayla JES’lerin yarattığı olumsuz sonuçların giderilmesini amaçladıklarını belirten Gül, bu konuda sorumluluğu olan kamu kuruluşlarının harekete geçerek gerekli önlemleri almasının önemine değindi.

“DOĞADAN VE BİLİMDEN YANAYIZ”

TMMOB olarak Aydın’dan yana olduklarının altını çizen Gül, “TMMOB’un yanı sermaye çevreleri değildir. TMMOB, emekçi sınıfından, doğadan, bilimden, planlamadan, teknikten yanadır. Bunun karşısında konum alanlara karşı da gerekli mücadeleyi vereceğiz. Aydın’da mücadele edenlere de gerekli desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.