Tarihi ve kültürel mirasın tanıtımına katkı

Forum Aydın Alışveriş Merkezi (AVM) ile Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği işbirliğiyle, düzenlenen ‘1. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren fotoğrafçılar, düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Forum Aydın AVM ile Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘1. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni AVM’de bulunan Zeytin Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Törende ilk sözü Forum Aydın AVM Müdürü Ezgi Çubukçu aldı. Yarışma için talebin, Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Özçakır’dan geldiğini belirten Çubukçu, bu kapsamda basın mensuplarıyla bir araya geldiklerini anımsattı. Basın mensuplarının katılımıyla Söke’deki Priene Antik Kenti’ne kültür ve fotoğraf gezisi düzenlediklerini ifade eden Çubukçu, bu sayede Priene’nin tanıtımına katkı sunduklarını aktardı.

Yarışmaya ilginin beklediklerinden az olduğunu söyleyen Çubukçu, “Ancak bu bir başlangıçtı. Umarım, önümüzdeki yıllarda bu sayı artacaktır. Önümüzdeki yıllarda bu yarışma devam ederse ki, inşallah etmesini planlıyoruz. Daha fazla ulusalda ses getirecek bir yarışma olacak. Amatör ve profesyonel fotoğrafçıların bir arada olacağı bir yarışma olmasını arzu ediyoruz” dedi.

“TARİHİ ZENGİNLİĞİN FARKINDA DEĞİLİZ”

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Özçakır da 1973 yılında kurulan derneğin 75 üyesiyle çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı. Aydın’ın tarihi ve kültürel mirasının tanıtımı için böyle bir etkinliğe imza atıldığını dile getiren Özçakır, “Ancak Aydın, maalesef üzerinde bulunduğu bu tarihi zenginliğin, onlarca antik kentin farkında olmayan insanların yaşadığı bir ilimiz. Bu amaçla, bu eksikliği gidermek için Birinci Ulusal Fotoğraf Yarışması’nı Aydın geneliyle tutarak, Afrodisyas’tan Milet’e, Nysa’dan Magnasia’ya bütün bildiğiniz antik kentler başta olmak üzere Aydın’ın yöresel kültürlerinin de kültürel tanıtımda kullanılması için bu yarışmayı her zaman aklımızdan geçirdik. Forum AVM’nin de 10’uncu kuruluş yıldönümü olması nedeniyle bu etkinliği, bununla birleştirerek taçlandırmak istedik, kültür ve sanat dalında olduğu gibi sosyal projelerde destekleri oluyor. Forum AVM tüzel kişiliğini ve yöneticilerini kutluyorum” diye konuştu.

“ÜÇ KEZ ELEME YAPILDI”

Yarışmaya 350 yarışmacının katıldığı bilgisini veren Özçakır, değerlendirmenin akademisyenlerden oluşan profesyonel bir jüri tarafından yapıldığını açıkladı. Değerlendirme sürecinde 3 kez eleme yapıldığına dikkati çeken Özçakır, “Bu güzel fotoğrafları Forum Aydın’da ve Aydın sokaklarında birer poster olarak görmeyi de arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

Ödül törenine katılan Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener ise yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen paydaşlara teşekkür ederek, dereceye giren yarışmacıları tebrik etti. Şener, kentin kültürel ve tarihi mirasının tanıtımı için benzeri etkinliklerin devam etmesi dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Bu kapsamda, Dilşat Erdoğmuş, ‘Hayat Yolu’ adlı fotoğrafıyla birinciliğe, Mehmet Cesur, ‘Üçgözler Silvet’ adlı fotoğrafıyla ikinciliğe, Sevgin Cingöz, ‘Miletos’ta Gezinti’ adlı fotoğrafıyla üçüncülüğe layık görüldü. Eski Eserleri Sevenler Derneği Özel Ödülü ise ‘Aydın Tren Garı’ başlıklı fotoğrafı ile Uğur Yavuz’a verildi. Mansiyon ödülüne ise ‘Şemsiyeci’ adlı fotoğrafıyla Hasan Güzel, ‘Afrodisyas’ adlı fotoğrafıyla Gülhan Çakır ve ‘Alhisar Kemeri’ adlı fotoğrafıyla Cavit Subaşı layık görüldü.