Tarım Bakanlığı'nda Aydın zirvesi

AK Parti Aydın milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı, pamuk primleri ve ilde yaşama geçirilecek projelerle ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi makamında ziyaret etti.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi ziyaret ederek, pamuk primleri ve Aydın için planlanan projeler hakkında istişarelerde bulundu.

Milletvekili Yavuz, yaptığı açıklamada, pamuk primlerinin yüzde 70’inin ödendiğini belirterek, “Geri kalan yüzde 30’unun ödenmesiyle ilgili sorular vardı. Bunu Sayın Pakdemirli’ye ilettik. Maliye Bakanlığı gerekli ödemeyi yapar yapmaz primlerin geri kalan kısmı ödenecek. Ödemeyle ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Ödeme, yakın tarihte olur” dedi.

SÖKE ÇAYI ELE ALINDI

Görüşmede Söke Çayı konusunun da gündeme geldiğini aktaran Yavuz, “Söke Çayı, 25 yıllık kanayan bir yara. Seçimler öncesinde orayı yatırım programına koymuştuk. Söke Çayı’nı temizlemeye başladık. İhale izniyle ilgili yukarıya bir başvurumuz var. Onu hızlandırmalarını istedik. Söke Çayı, 6 buçuk kilometrelik bir uzantı. Şehrin göbeğindeki 2 buçuk kilometrelik kesimin temizlenmesiyle çalışmaya başlandı. Çalışmalar kapsamında duvarlar örülerek. Debinin az olduğu zamanlarda akmasını sağlayacak bir hazne yapılacak. Şu anda 30 milyonluk bir yatırım gerektiriyor. Hem görsel hem çevresel anlamda güzel bir çalışma olacak” değerlendirmesinde bulundu.

“TAYEM CAZİBE MERKEZİ OLSUN”

Söke Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi’nin (TAYEM) modernleştirilmesi konusunun da toplantıda ele alındığını kaydeden Yavuz, “Orda 40 odalık bir misafirhane var. Biz istiyoruz ki burası bir cazibe merkezi olsun. İnsanlar eğitim – seminer için Antalya’ya, başka yerlere gidiyor. Söke’ye gelirlerse hem şehrimize bir ilgi odağı oluşturur. Hem de arazinin kıymetlenmesini sağlar. Hem eğitim hem de konaklama hizmetlerini sağlayacak bir yapıyı oluşturalım dedik. Çok makul görüldü” ifadelerini kullandı.

"ENDİŞEYE MAHAL YOK"

AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı da Bakan Pakdemirli’yle verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Pamuk primlerinin ödenmeyen yüzde 30’luk kısmı ödenecek. Endişeye mahal yok. Kentimizle ilgili yatırımların takipçisiyiz” görüşünü aktardı.