Güncel

Tezcan: Adayımız ortak aklı temsil edecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “6’lı masanın çıkaracağı aday ortak aklı, ortak yönetim vizyonunu, Türkiye’yi demokratikleştirme vizyonunu temsil edecek” dedi


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, 6’lı masanın çıkaracağı Cumhurbaşkanı adayının ortak aklı ve Türkiye’yi demokratikleştirme vizyonunu temsil edeceğini söyledi.

Bir televizyon kanalının canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tezcan, toplumda 6’lı masanın adayının bir an önce açıklanması yönündeki beklentiyi saygıyla karşıladığını dile getirdi.

“BENCE DE BİR AN ÖNCE AÇIKLANMALI”

“6 liderin, liderler olarak imzaladıkları mutabakat metni, parlamenter sisteme geçiş mutabakat metni birçok konuda ortak noktayı ifade ediyor” görüşünü aktaran Tezcan, “Orada yargıda hangi düzenlemeler yapılacak, devletin yapılanmasında hangi düzenlemeler yapılacak, etik düzenlemeler, liyakat sistemi, göç konusu gibi temel meselelerde bir mutabakat var ve imza altına alındı. Temel yaklaşımlar imza altına alınmış. Metinler yazılıyor. Siyasi Ahlak Yasası nasıl hazırlanacak onla ilgili hazırlıklar yapılıyor. Metin yazma çalışmaları var” diye konuştu.

Kişisel düşünce olarak kendisinin de adayın bir an önce açıklanmasını arzu ettiğini ifade eden Tezcan, “6’lı masanın ortak aday çıkarıp çıkaramayacağı 2 ay öncesinde kadar tartışılıyordu. Bu ön plana çıkıyordu. Artık o tartışma bitti. 6’lı masa ittifakla aday çıkaracak. Çıkarılan adayla seçime girilecek. Acaba bu aday dışarıdan mı içeriden mi olur, siyasi kimliği olacak mı olmayacak mı gibi endişeler ifade ediliyordu. Şimdi o endişeler de bitti” değerlendirmesinde bulundu.

“ADAYI TOPLUM BİLECEK”

Seçim kampanyasının iki hattı olacağını belirten Tezcan, şöyle devam etti: “Adaylar da bunu temsil edecek. Erdoğan, tek adam rejimini temsil ediyor. Bütün yetkilerin bir kişide toplandığı, kolektif aklın ve tartışmanın olmadığı, yargı bağımsızlığının, hukukun üstünlüğünün olmadığı, ekonomiden sosyal yaşama kadar her şeye bir kişinin karar verdiği bir sistem. Erdoğan bunu temsil ediyor. Ben Sayın Genel Başkan (Kılıçdaroğlu) aday olmalı diye gönlümden geçeni söyledim. 6’lı masanın çıkaracağı aday kolektif aklı, ortak yönetim vizyonunu, Türkiye’yi demokratikleştirme vizyonunu temsil edecek. O döneme kadar Türkiye’de yaşanan ekonomik, toplumsal problemlerin sebebi olan rejim yerine, ortak aklı, rahatlamış ve nefes almış bir Türkiye tablosunu temsil edecek. Çıkacak adayı toplum bilecek. Masa, adayı açıkladıktan sonra toplumun tanımadığı, tanımayacağı, tanımak için zamana ihtiyacı olacak bir aday olacağını tahmin etmiyorum.”