Tezcan: Yargıyı rahat bırakın yeter

TBMM’deki Yargı Reformu Paketi görüşmelerinde söz alan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, iktidara, “Yargıda icat çıkarmayı bırakın, yargıyı rahat bırakın yeter” sözleriyle seslendi.


CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, TBMM’deki Yargı Reformu Paketi görüşmelerinde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarına, “Yargıda icat çıkarmayı bırakın, yargıyı rahat bırakın yeter” sözleriyle seslendi.

Yargının temel probleminin “bağımsız yargı olmaması sorunu” olduğunu savunan Tezcan, “Bakın, şimdi, şunu da Türkiye’de artık herkes biliyor: AK Parti iktidarları için, hükûmetleri için yargı, bugüne kadar sadece ve sadece ele geçirilmesi gereken bir alan olarak görüldü. Temel problem bu. Adalet dağıtması gereken bir alan değil, ele geçirilmesi gereken bir alan olarak görüldüğü için dün devlet düşmanı, cumhuriyet düşmanı, adalet düşmanı, hukuk düşmanı FETÖ gibi bir çeteye yargıyı teslim etmekte bir beis görmediniz; bu anlayış getirdi” dedi.

“HAZMEDEMEDİNİZ, TALİMAT VERDİNİZ”

İstanbul seçimlerinin talimatla iptal ettirildiğini iddia eden Tezcan, şöyle devam etti: “Tarihimizde ilk defa savcılar elini sandıklara soktu. Çok partili rejime geçtikten sonra ilk defa savcılar ellerini sandıklara soktu, savcılara delil toplattınız. Bütün bunları hangi yargı düzeni kurdu? Sizin getirdiğiniz talimatlı yargı düzeniyle bunu yaptınız. İstanbul seçimlerini kaybettiniz, hazmedemediniz, Yüksek Seçim Kuruluna talimat verdiniz, seçim iptal ettirdiniz. Allah’tan millet 813 bin farkla bir şamar vurdu da ne olduğunu anladınız.”

“109’UNCU SIRADAYIZ”

Türkiye’nin hukukun üstünlüğü endeksinde 126 ülke arasında 109’uncu olduğunu söyleyen Tezcan, “Bakın, seri yargılama usulü, basit yargılama usulü yazmışsınız. Cumhuriyet gazetesi yazarları, Sözcü gazetesi yazarları -yaşamı boyunca FET֒ye karşı mücadele etsin- onları talimat verin, FET֒den yargılansınlar, tutuklansınlar ama FETÖ borsasından ihale alanlar, yaşamı boyunca FET֒nün kuyruğunda gezip ondan sonra da saraya yakın avukatlar bulup FETÖ borsasından ihale alanlar beraat etsin, serbest kalsın. Bundan daha basit yargılama usulü olur mu, niye yazıyorsunuz buraya?” görüşlerini dile getirdi.

“PAKET DEĞİL, SAMİMİYET İSTİYORUZ”

Tezcan, “Mesele şudur: Yargıda icat çıkarmayı bırakın, yargıyı rahat bırakın yeter. İcat çıkarmayın, yargıyı rahat bırakın yeter. Sizin çıkardığınız icatlar sonucu dün yargı FET֒ye teslim edildi, bugün yeni cemaat ve tarikatlara teslim edildi. Cemaat, tarikat, nerede hakikat? Hakikat yok ortada. 8 tane de 80 tane de böyle paket getirseniz Türkiye’de bozduğunuz yargıyı bu paketlerle düzeltemezsiniz. Paket değil, samimiyet istiyoruz, samimiyet” diye konuştu.