Güncel

Tohum ve fide denetimi yapıldı

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Aydın’da tohum ve fide üretimi yapan üreticilere yapılan denetlemeler devam ediyor. Denetimlerde bakanlıkça yetki verilen Tohum Bayisi veya Üretici Belgesi’nin olup olmadığı kontrolü yapıldı. Yetki almadan üretim yapan üreticilere 2022 yılında 54 bin 806 TL para cezası uygulanacak.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından tohum ve fide denetimleri aralıksız devam ediyor. Tarımsal üretimde ekim ve dikim sezonunun başlaması ile birlikte ihtiyaç duyulan tohumluk, fide ve fidan gibi sağlıklı üretim materyaline ulaşımı sağlamak, yetkisiz ve kontrolsüz üretilen tohumlukların piyasaya arzını engellemek için Aydın İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince denetimler arttırılarak devam ediyor.

YETKİ ALMAYANLARA PARA CEZASI UYGULANACAK

Aydın Tarım ve Orman il Müdürlüğü’nden yapılana açıklamada, “Yapılan denetimler bağlamında yetkisiz kişilerin açıkta fide, fidan, tarla bitkileri tohumu ve sebze tohumu satmaları yasaklanmıştır. İlgili kanun ve yönetmeliklere göre; Bakanlıktan yetki almadan tohum, fide, fidan satan, ticari anlamda üretimini yapan kişi ve kuruluşlara 2022 yılı için 54 bin 806 TL. para cezası, tohumlukları müsadere altına alma ve imha olmak üzere idari yaptırım uygulanmaktadır. Çiftçilerimizin de bu konuda bilgi sahibi olmaları; üzerinde bitki pasaportu bilgilerini de içeren etiket taşıyan tohum, fide ve fidanları, Bakanlıkça yetki verilmiş Tohumluk Bayilerinden ya da Üretici Belgesi olan üreticilerden almaları gerekmektedir” denildi.

“SERTİFİKASIZ ÜRÜN SATIN ALMAYIN”

Söz konusu açıklamada, “Çiftçilerimiz; açıkta, yetkisiz kişilerden, etiketsiz, sertifikasız ve pasaportsuz fide/fidan satın aldığında birçok sorunla karşılaşabilmekte; hastalık ve zararlılara rastlanabilmekte, bu durum fide/fidan kurumalarına, verim kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bu hastalık ve zararlılar topraklarımıza bulaşarak, çözümü zor ve zaman alan sorunlara da sebep olmaktadır. Aşılı diye satıldığı halde bazı fidanların aşısının olmadığı, dikildiğinde tutmadığı ve belirtilenin dışında farklı tür ve çeşitte meyvelerin oluştuğu, kalitesiz ve verimi düşük ürün alındığı görülebilmektedir. Çiftçilerimiz böyle sorunlarla karşılaştığında elinde etiket, sertifika, pasaport gibi belgeleri olmadığından geriye dönük olarak hakkını arayamamakta, maddi açıdan zarara uğramakta, emeği ve zamanı boşa gitmektedir. Kaçak satış yapan kişilerin İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ya da bağlı oldukları İlçe Müdürlüklerimize de bildirilmesi sorumluluklarımız arasında olmalıdır” ifadeleri kullanıldı.