Toplu taşımada eskiye dönüldü

Şehir içi toplu taşıma araçları ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen kapasitenin yüzde 50’si oranında yolcu taşınması uygulaması sonlandırıldı. Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, kararı olumlu buldu.


Koronavirüs önlemleri kapsamında şehir içi toplu taşıma araçları ve personel servislerinde kapasitenin yarısı oranında yolcu taşınması koşulu, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle sonlandırıldı. Valiliklere gönderilen genelgeye göre, minibüs, dolmuş, halk otobüsü ve belediye otobüsleri gibi kent içi ulaşım araçlarına ayakta yolcu alınmayacak. Bu araçlarda karşılıklı dörtlü koltukların ikisi kullanılmayacak, yolcular yüz yüze gelmeyecek şekilde çapraz oturacak.

Alınan kararı değerlendiren Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “Büyükşehir belediyelerinde şehir içi kavramı mülki sınırları kapsıyor. İlçelere giden araçlar da bu kapsam dâhilinde. Başka illere giden araçlar hakkında şu an için bir gelişme yok. Onlar konusunda da bir gelişme olmasını bekliyoruz” dedi.

“OLUMLU BULUYORUM”

Hijyen, sosyal mesafe ve maske takmak suretiyle salgının biteceğini umduklarını kaydeden Özmeriç, şöyle konuştu: “Koltuk kapasitesinin yarısıyla gidilmesinin başka bir sakıncası daha var. Dikkat ederseniz, insanlar toplu taşıma araçlarına yeterli kapasiteyle binemediği zaman, özel araçların içinde 4 kişiyle seyahat etmek durumunda kalıyor. Bu da trafik sıkışıklığına neden oluyor. Toplu taşıma, çağdaş bir taşıma şeklidir. İnsanlar, her yere kendi özel araçlarıyla giderse metroyu, tramvayı, otobüsleri, halk için üretilmiş araçları kullanmayacak olursa daha başka sorunlar ortaya çıkacak. Zaten bütün kurallar belirlenmiş. Araçların temizlikleri yapılıyor. Kendi sağlığımız da bunun içerisinde Vatandaş bir kere biniyorsa, bizim şoförlerimiz sabahtan akşama kadar bu araçların içinde. Hijyen kurallarına dikkat etmek suretiyle toplumsal yaşantımızı devam ettirmek zorundayız. Alınan kararı ben olumlu buluyorum.”