Trafikte yaya önceliğine dikkat çektiler

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ kampanyası, 81 ilde eş zamanlı uygulandı. Uygulama kapsamında Aydın'da 900 polisin görev aldığı öğrenildi.

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ kampanyası 81 ilde eş zamanlı uygulandı. Aydın’da da bu kapsamda 900 polisle 180 noktada uygulama yapıldı.

Atatürk Kent Meydanı’nda bir araya gelen Vali Köşger ve protokol üyeleri, ilkokul öğrencileriyle birlikte yaya geçitlerini kullanarak karşıdan karşıya geçti. Trafik polisi yeleği ve şapkası takan protokol üyeleri, ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ yazılı pankartlar taşıyarak toplumsal duyarlılık çalışmasına katkıda bulundu. Kampanyaya katılan ilkokul öğrencileri de ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ yazılı tişörtler giydi, ‘Sen dur, yaşam durmasın’ yazılı pankartlar taşıdı.

“EĞİTİM VE GELİŞMİŞLİK MESELESİ”

Etkinliğin sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Köşger, trafikte yayaların daha güvenli seyahat etmesi için çaba gösterildiğini anlattı. Aydın’da 900 polisle 180 noktada söz konusu uygulamanın yapıldığını kaydeden Köşger,“Özellikle araç kullanan vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Hepimiz aynı zamanda araç sürücüsü ve yaya pozisyonundayız. Yayaların araçlara karşı bir dezavantajı var. Onlara öncelik tanınması lazım. Medeni dünyada hatta yaya geçiş noktası bile olması söz konusu değil. Bir yaya yola adımını attığı an, akan trafik durur. Bütün medeni dünyada gözlemlediğimiz şey bu” diye konuştu.

Trafik kurallarına uymanın eğitim ve gelişmişlik meselesi olduğunun altını çizen Köşger, bilinç düzeyini artırmak için bu ve benzeri kampanyaların önemli olduğunu dile getirdi.

Etkinliğe, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan, kurum müdürleri, Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın ve öğrenciler katıldı.