Güncel

Tuncer'le CHP karşı karşıya

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer’in Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı’nın faaliyet bütçesine yönelik eleştirilerine CHP kanadından tepki geldi


Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı’nın faaliyet bütçesini eleştirdi. Tuncer’e tepki gösteren CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç, “Müdürün derdi siyaset yapmak” diyerek, “Siyaset yapacaksan memuriyetten istifa et” çağrısında bulundu.

“SADECE 153 LİRA..."

Tuncer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Son günlerde basında yer alan Aydın Büyükşehir Belediyesi 2021 faaliyet raporunda Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı'nın personel giderleri hariç sadece 153 TL olan faaliyet bütçesi bizleri de şaşırttı. Kuşkusuz dünyanın en güzel şehri Aydın'ımız en güçlü şekilde tanıtılmayı hak ediyor. Hemşehrilerimiz müsterih olsun, kaygılanmasın. Bakanlığımız vizyonuyla, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Aydın'ımızı ulusal ve uluslararası mecralarda son iki yılda 100'lerce haber trafiği ile eksiksiz ve güçlü bir şekilde tanıttık, tanıtıyoruz. Bunun karşılığını da pandemi dönemi olmasına rağmen turizm ziyaretçi rekoru kırarak aldık. Bu noktada Aydın basınımız, sivil toplum örgütlerimiz ve diğer paydaşlarımızla güç birliği içinde eşsiz bir başarıya imza attık. 2022'de çok daha büyük başarıları yaşayacağız” sözlerine yer verdi.

Tuncer’in paylaşımın altına yapılan “CHP zihniyetinden ne beklenir ki?” tarzındaki yorumları da beğenmesi dikkatlerden kaçmadı.

Tuncer’in paylaşımına tepki gösteren CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç, “İlimizde bir kültür müdürü düşünün ki kendi müzesinde tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla kendi müze müdürü gözaltına alınıyor, haberi yok ağzını açıyor, bir kültür müdürü düşünün ki kendi acziyetini iş bilmezliğini, yaptıklarının zekâtını bile rüyasında göremeyeceği bir kuruma laf atmaya uğraşıyor. Tescilli eserleri bile koruyamıyor. Bu şehirde Aydın Büyükşehir Belediyemiz, ilimizin tanıtımı için yıl boyu tüm kültür turizm fuarlarında ilimizi tanıtıyor haberi yok” dedi.

“VEKİLLİK HAYALİ Mİ VAR?”

Büyükşehir Belediyesi öncülüğündeki turizm yatırımlarından söz eden Dinç, şöyle devam etti: “Kuşadası’na Türkiye’nin en iyi camping alanını açmış, yerli yabancı talep patlaması yaşıyor, yeni yatırımla Büyükşehir Belediyemiz büyütmek zorunda kalıyor, bunun yine haberi yok.

Kendi müzesine 300 metre mesafede bölgenin son yıllardaki en büyük restorasyon projesi yürütülüyor, Kuşadası Tariş alanında tescilli yapılar halkın kullanımına kazandırılıyor, 100 milyon lirayı aşan yatırım yapılıyor, bunun aklı başka yerde. Kuşadası sahiline kesintisiz 12 km’ye yakın bisiklet yolu, yürüyüş yolu kazandırılmış, bu bildiğin avara kasnak. Beceriksizlik tepesinden akıyor, Büyükşehir olmasa bu şehirde belki arkeolojik kazı yapılamayacak, bunun derdi fitne, fesat, cehalet. Başka ne derdi var bu kültür müdürünün; siyaset… Siyaset yapacak beyzade. Artık vekillik mi hayali vardır bilinmez. Ancak, senin siyaset yapman için önce şu memuriyet kimliğinden bir istifa edeceksin beyefendi. Öyle alırken 3, satarken 5 lira olmuyor bu işler. Hem devletten, milletin ödediği vergilerle maaş alacaksın, hem siyaset yapacaksın, yok 3 kuruşa 5 köfte.”

“SİYASETİ SİYASETÇİLERE BIRAK”

Açıklamasında Vali Aksoy’a seslenen Dinç, “Sayın Valim, bakın müdürünüz söz dinlemiyor herhalde, siyaset yapmaya uğraşıyor; uyarmıyor musunuz? Sözünüzü mü dinlemiyor bu kıpırdak müdür? Sizden istirhamım arkadaşa kanun gereği görevlerini hatırlatmanız, istifa etmiyorsa, işini yapsın, siyaseti siyasetçilere bıraksın. Yok, bırakmayacaksa, bizim de tavrımız da tepkimiz de açıklamalarımız da farklı olur. Biz bunun gibi ne cahiller gördük, bu şehirde kültür müdürlüğünü de, müzelere sahip çıkmayı da alnının teriyle yapacak çok civan var, kimse merak etmesin” görüşlerini aktardı.