Uluslararası Dama Turnuvası başladı

Efeler Belediyesi öncülüğünde bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Türk Daması Turnuvası başladı. Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Damanın kurumsallaşması için üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Efeler Belediyesi ve Türkiye Dama Federasyonu işbirliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Türk Daması Turnuvası, Atatürk Kent Meydanı’nda başladı. Yerli ve yabancı isimlerin katılımıyla gerçekleştirilen turnuvanın açılış töreninde konuşan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Damanın kurumsallaşması için üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Turnuvanın açılışı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“DAMA KÜLTÜRÜYLE BÜYÜDÜM”

Katılımcılara seslenen Başkan Atay, “Yarışmak için geldiniz ama bir kültürü de yaşatmak için buradasınız. Ben böyle bir organizasyonu gerçekleştirmek için biraz da duygusal davrandım. Benim dedem, İzmir dama şampiyonuydu. O nedenle bunu çok önemsiyorum. Gittiği kahvede damadan başka hiçbir oyun oynanmazdı. Sadece dama masaları vardı. Böyle bir kültürle ben de büyüdüm. Damanın kurumsallaşması açısından üzerimize düşeni yapacağız. İnşallah seneye daha güzelini yapabiliriz. Bu bir ilk oldu. Daha iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum. Marka şehir Efeler’i yaratmak için bir organizasyon daha gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“GELECEK NESİLLERE TAŞIYACAĞIZ”

Aydın Türk Daması Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Ergün Kırbaş da Türk Damasının geçmişinin eskiye dayandığını belirterek, “Damanın toplumun tüm kesimlerine yayılması için çalışıyoruz. Gelecek nesillere taşımak hedefimizdir. İlçemizde Uluslararası Dama Turnuvası’nın düzenlenmesinde desteklerini bizden esirgemeyen Efeler Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Atay’a şükranlarımı sunarım” dedi.

“DAMAYI KURUMSALLAŞTIRDIK”

İzmir Türk Daması Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Metin Sözer ise 2007’de kurdukları dernekle damayı yaygınlaştırmak için mücadele başlattıklarını aktararak, “Damayı toplumun daha geniş kitlelerine yaymak için mücadele başlattık. O dönemde de benimle birlikte okullarda öğretmen, idareci olan arkadaşlarla yapmış olduğumuz projelerle okulları ziyaret etti. Okullarda şunu gördük: damaya çocuklarımızın çok büyük bir ilgisi var ancak bu sporu çocuklarımıza tanıtacak yeteri kadar eğitmenler, usta öğreticiler olmadığından dolayı çalışmamız akamete uğradı. Kurumsallaşma yolunda önemli adımlar attık. Bu sporu kurumsallaştırdık” diye konuştu.

ATAY, DAMA OYNADI

Türk Damasının geleneksel bir spor olduğunu vurgulayan Sözer, “Geçmişi Milattan Önce bin 600’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Damayla ilgili akademik çalışmalar var. Bu çalışmalarda dama, bir oyun olarak değil, bir kültür olarak ele alınıyor” görüşlerini aktardı.

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Turnuva için kurulan çadırı gezen Atay, bazı sporcularla dama oynadı. Turnuva, 3 Kasım’da sona erecek.