Üreticinin sorunları masaya yatırıldı

Efeler Ziraat Odası Meclisi, 2 buçuk ay aranın ardından yeniden toplandı. Salgınla mücadele döneminin değerlendirildiği toplantıda, aşırı sıcaktan etkilenen zeytin ve narenciye dikili alanlar başta olmak üzere tarımın temel sorunları ele alındı.


Bir önceki toplantısını Mart ayında gerçekleştiren Efeler Ziraat Odası Meclisi, 2 buçuk aylık aranın ardından yeniden toplandı. 21 meclis üyesinden 20’sinin katılım sağladığı toplantıda, tarımın içinde bulunduğu durum değerlendirildi.

Toplantıyı yöneten Meclis Başkanı Mustafa Çıldır, salgınla mücadele döneminde kurallara ellerinden geldiğince uymaya çalıştıklarını belirterek, daha geniş olması nedeniyle toplantıyı meclis salonu yerine konferans salonunda yaptıklarını aktardı. Çıldır, toplantının hayırlı olmasını diledi.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu da 2 buçuk ay aradan sonra tekrar birlikte olmaktan mutlu olduklarını belirtti. Salgınla mücadele döneminde Aydınlı çiftçilerin evlerden tarlalara rahatça ulaştığını kaydeden Kendirlioğlu, bu sebeple, Vali Köşger ve diğer ilgilelere teşekkür etti.

“GIDASIZ OLMAZ”

Üretimin her şeye rağmen sürdüğünü ve süreceğini vurgulayan Kendirlioğlu, “Her şeysiz olur, gıdasız olmaz. Telefonsuz, televizyonsuz, arabasız, her şeysiz olur. Kesinlikle gıdasız olmaz. Dünyayı yöneten liderler de 3 öğün yemek yiyor. Sıradan vatandaş da 3 öğün yemek yiyor. Yediğinin arasında çok büyük farklar olmuyor. Sonuçta karın doyuyor. Bu karın doyurma işini de bizler yapıyoruz” yorumunu yaptı. Tarımın öneminin anlaşıldığına dikkati çeken Kendirlioğlu, yeni normalleşme sürecine alışılması gerektiğini, buna en başta uyum sağlayacak gruplardan birinin tarım kesimi olduğunu ifade etti.

“ÜMİDİMİZ VAR”

Kendirlioğlu’nun ardından yeniden söz alan Meclis Başkanı Çıldır ise aşırı sıcağın vurduğu narenciye ve zeytin bahçelerini konusuna değindi. “Bakanlığımızın alacağı kararlar doğrultusunda bir miktar gerekli desteklerin verileceği, zarar gören üreticinin destekleneceği konusunda ümidimiz var” diyen Çıldır, “Tabii bunlar raporlar halinde tespit edilir. Efeler’de çok fazla narenciye üretimi yok. Kuyucak ve Nazilli bölgesinde daha çok yoğun. Zeytinde de bazı bölgelerde kısmi de olsa var” diye konuştu.

Bölgeye giderek zarar hakkında bilgi aldıklarını belirten Kendirlioğlu ise “Aldığımız bilgilere göre, sadece narenciyede değil, zeytinde de sıkıntılar var. Yüksek kesim ve denize yakın kısımlar hariç yüzde 20, yüzde 30, yüzde 40 oranında zeytinde de sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili ilçe müdürleri ve oda başkanları çalışmalar yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘TARSİM’ ELEŞTİRİSİ

Üreticinin kredi borçlarının 1 yıl ertelenmesinin yeterli olmadığını vurgulayan Kendirlioğlu, “Afetlerin olduğu yıllarda borçların ya sıfır ya da çok cüzi bir faizle 3 – 5 yıllık vadelere aktarılması talepleri var” dedi. Salgın döneminde tüm sektörlerle ilgili paket açıklandığını ancak tarım konusunda çok büyük bir paket açıklanmadığını dile getiren Kendirlioğlu, tarım sigortalarının da çiftçilere tam anlamıyla hitap etmediğini sözlerine ekledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem ve Efeler Ziraat Odası Genel Sekreteri Zeki Sarıoğlu’nun da katıldığı toplantı, basına kapalı olarak devam etti.