Vali Köşger: Esnaf, ekonominin belkemiği

Ahilik Haftası etkinliklerinin açılışında konuşan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Ahilik Teşkilatı’nın geçmişinin köklü olduğunu belirterek, “Toplum için esnafımız, ekonominin belkemiğidir” dedi

Efeler’de Ahilik Haftası etkinlikleri, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) binasında teşrif edilen ‘Ahi Köşesi’nin açılışıyla başladı. Zanâatkarların geçmişten günümüze kullandığı araç gereçlerin sergilendiği köşenin açılışını Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, protokol üyeleriyle birlikte gerçekleştirdi. Vali Köşger, teşrifi yapılan köşeye ilişkin Çetindoğan’dan bilgi aldı.

'GELECEK NESİLLERE TAŞIYALIM' ÇAĞRISI

Ahilik Teşkilatı’nın köklü bir geçmişe sahip olduğunun altını çizen Köşger, “Toplum içinde, esnafımız her zaman ekonominin belkemiği olmuştur. El emeğiyle zanaat eseri ortaya koymuştur. Topluma bu anlamda katkı sağlamıştır. Tarihi süreç içinde kullandıkları araç gereçlerin sergilenmesi güzel bir çalışma. AYESOB Başkanı’mızı tebrik ediyorum” diye konuştu. Tarihsel süreç içinde her meslek grubunun kullandığı araç ve gereçlerin olduğunu belirten Köşger, mekanik aletlerin yerini elektronik aletlere bıraktığını söyledi. Ahilik kültürünü gelecek nesillere unutturmamak gerektiğini dile getiren Köşger, sergilenen araç gereçlerin sayısının artırılmasını diledi. AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan da Vali Köşger’e açılaşa katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Ahilik Haftası kutlamaları, çeşitli etkinliklerle sürecek.