Vali Köşger: İncirin satılmama ihtimali yok

İncir ihracatçılarıyla buluşan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, yarışın dünya pazarlarında daha fazla yer edinmek için yapılması gerektiğini belirterek, “Birbirinizle rekabet etmeyin. İncirin satılmama gibi bir ihtimali yok” dedi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, incir ihracatçılarıyla Gıda Sağlık Sertifikası dağıtım töreninde bir araya geldi. İncir ihracatçılarının birbiriyle rekabet etmemesi gerektiğini söyleyen Köşger, “İncirin satılmama gibi bir ihtimali yok” yorumunu yaptı.

Valilikte düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan Köşger, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde tescilli 3 ürününden birisinin Aydın inciri olduğunu anımsattı. Dünyadaki kuru incir üretiminin yüzde 55 – 60’lık kesiminin Türkiye’den karşılandığını dile getiren Köşger, “Bunun yüzde 80’ini de Aydın ilimiz karşılıyor. İlimizdeki 37 bin hektarlık alanda incir ziraatı yapılıyor. Aydın’da 35 bin aile geçimini incirden temin ediyor. Aydın ve ülkemiz için çok önemli bir unsur incir. Tarımımızın önemli bileşeni. Dünyada marka olmuş Aydın kuru inciri. Ne kadar üretirsek o kadar pazarı, piyasası olan üründen bahsediyoruz” dedi.

Gerek kalite gerekse de nicelik bakımından güzel bir sezon yaşandığını anlatan Köşger, “Dünyanın en kaliteli incirleri üretiliyor. İncirimizin dünyada hak ettiği karşılığı bulması için gayret ve çalışma içindeyiz. Rivayet farklı olmakla birlikte, ‘Son 10 yılda, son 30 yılda, son 40 yılda bu kadar kaliteli incir olmamıştı’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

“BİRBİRİNİZLE REKABET ETMEYİN”

Konuşmasında incir ihracatçılarına çağrıda bulunan Köşger, şöyle devam etti: “Yarışı dünya pazarlarında daha fazla yer edinmek için, yeni yeni pazarlara erişmek için yapalım. Birbirinizle rekabetiniz hem sizin hem de ülkemizin kazancını ters yönde etkiliyor. Özellikle dış piyasadaki kurtlaşmış insanların tezgâhlarına gelmeyin. Birbirinizi biçmeyin. Birbirinizle rekabet etmeyin. İncirin kalitesinin karşılığını dünyada en iyi şekilde alalım. Her sene öyle olsun. İncirin satılmama gibi bir ihtimali yok. Bu kadar kaliteli ürün var ortada. Küçük hesaplarla birbirimizin alanına girmeyelim. Herkes kendine yeni alan açsın.”

İHRACATIN ÜÇTE BİRİNE KARŞILIK GELİYOR

Geçtiğimiz yıl incir ihracatından 250 milyon dolarlık katkı sağlandığının altını çizen Köşger, “Aydın’ın ihracatının üçte birine tekabül ediyor. Biz bunu toprağımızdan Allah’ın verdiği nimet olarak yetiştirip satıyoruz. Tamamen kendi ülkemizin ürettiği bir ürün. Ara maddesi yok, ithal edilmiş maddesi yok. Denizli’nin ihracatı 2 buçuk milyar dolar ama bunun bir buçuk milyar dolarını ithal edip, işleyip ihraç ediyor. Biz burada üretip, ihraç ediyoruz. Bu anlamda önemli bir materyal” görüşlerini dile getirdi.

İncir ihracatçısı firma temsilcileri sertifikalarını Vali Köşger’den aldı. Basına kapalı olarak devam eden toplantıya, Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem de katıldı.