Vali Köşger: İnsanlar iş beğenmiyor

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “İnsanlar iş beğenmez hale geldi maalesef. Neredeyse yabancı uyruklu işçiler olmasa bazı sahalarda, bazı işleri yapacak çalışan bulmakta sıkıntılarımız var” dedi.

Aydın İstihdam Çalıştayı’nda konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, “İnsanlar iş beğenmez hale geldi maalesef. Neredeyse yabancı uyruklu işçiler olmasa bazı sahalarda, bazı işleri yapacak çalışan bulmakta sıkıntılarımız var” açıklamasında bulundu.

Odeon Park Otel’de düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Rahmi Terzi, Aydın’da işsizliğin artırılması, üretimin ve istihdamın artırılması konusunda yeni yol haritaları oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamındaki çalışmalardan söz eden Terzi, “Aydın’da 2019’da istihdamın artırılması, kalifiye eleman yetiştirilmesi, teşviklerin anlatılması konusunda birçok faaliyet yürüttük. Görüyoruz ki, bu faaliyetlerimiz yeterli değil. İlimizde, ülkemizde ve dünyada işsizlik realitesi var. Ancak işsizliğin en az olduğu illerden biri Aydın’ımız. Bunu belirtmemiz gerekiyor” dedi.

“KADIN İSTİHDAMINDA ÖNCÜYÜZ”

İstihdamla ilgili rakamları paylaşan Terzi, “Aydın’da 2018 yılında 25 bin 838 kişi işe yerleştirildi. Bu yıl Ekim sonu itibarıyla 27 bin 354 kişinin işe yerleşmesine Aydın İŞKUR aracılık etmiştir. Yerleştirmelerin yüzde 54’ü 14 bin 968 erkek, yüzde 45’i 12 bin 386 kadın olmak üzere İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildi. İlimiz, kadın istihdamında da öncü iller içerisinde yer almaktadır. Engellilerin, kadınların ve gençlerin istihdamına yönelik çalışmalar devam etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇALIŞMAK İSTEYENE FIRSAT VAR”

Terzi’nin ardından söz alan Vali Köşger, işsizlik ve istihdamın tüm dünyanın sorunu olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: “En gelişmiş ülkelerde dahi yaşanagelen bir sorun. Az veya çok her ülkede birbiriyle uyumlaşma sıkıntısı, iş talep edenlerle, emek talep edenleri uyumlaşma sorunu düzeyinde de olsa tüm ülkelerde mevcut olan bir sorun. Bizim ülkemizde de yaşanan bir sorun. Her ne kadar Aydın, Türkiye ortalamasının altındaysa da. 6,9 olarak ifade edildi. Denizli, Muğla ve Aydın’ın içinde bulunduğu TR32 Bölgesi’nde, Aydın’da işsizliğin daha düşük olduğunu değerlendiriyorum. Aydın’da çalışmak isteyen, iş yapmak isteyen herkese imkân ve fırsat var. İstihdam yapılacak alanlar var. Hepimiz biliyoruz, burada işverenler var. Sürekli eleman arıyorlar. Nitelikli eleman arıyorlar. Nitelikli eleman bulmakta, nitelikli elemanı sürekli çalıştırmakta zorlanıyorlar. Bu bir sıkıntı. Öbür taraftan da binlerce insan iş bulamadığı için işsiz olduğunu söylüyor. Her hafta Cuma günü halk günümüz var. Oraya gelenlerin yüzde 50’si, yüzde 60’ı iş istiyor. Bunların bir kısmına hemen anında iş de veriyoruz. Bazısı caymasın diye arabaya bindirip direkt fabrikaya gönderiyoruz.”

“İŞ BEĞENMEZ HALE GELDİLER”

İş talebiyle işverenin talebini uyumlaştırma konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşandığını kaydeden Köşger, “İnsanlar iş beğenmez hale geldi maalesef. Neredeyse yabancı uyruklu işçiler olmasa bazı sahalarda, bazı işleri yapacak çalışan bulmakta sıkıntılarımız var. Bu, evrensel ve ulusal bir sorun. Bu, dışarıdan gelecek işçileri de ülke ihtiyaçları doğrultusunda uyumlaştırmak için çalışmaların yapılması gerektiği kanaatini her mahfilde ifade ediyorum. Her yıl bir milyon civarında işgücü katılımı var. 12 yıl mecburi eğitim olduğu için liseler her yıl bir milyon 200 bin civarında liseden mezun veriyor. Üniversiteler de bu civarda mezun veriyor. Bu insanlara iş bulunması lazım. Bu istihdamın yaratılması lazım. Ülkenin de her yıl yüzde 5 büyümesi lazım ki, bu insanlara iş verilebilsin. Bu noktada bütün sektörlerin birbirine paralel bir şekilde yüzde 5 oranında büyümesi lazım ki, işsizlik oranı giderek azalsın ülkede” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların iş bulması konusunda İŞKUR’un önemli misyonlar üstlendiğini vurgulayan Köşger, işbaşı eğitim programlarından işverenlere hibe desteklerine kadar bütün yöntemlerin denendiğini dile getirdi.

Çalıştaya, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, ASTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, kurum müdürleri, akademisyenler, işverenler ve ilgililer katıldı.