Veteriner hekimlerinden sanal protesto

Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, yeni veteriner fakültelerinin açılmasına tepki olarak profil resmini kararttı. Şahin, “Tüm meslektaşlarımı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, yeni veteriner fakültelerinin kontrolsüz biçimde açılmasına tepki olarak, facebook profil resmini siyah renkli Türk Veteriner Hekimleri Birliği logosu olarak değiştirdi. Meslektaşlarına seslenen Şahin, “Tüm meslektaşlarımı da bu konuda duyarlı olmaya ve farkındalık oluşturması açısından aynı protestoyu uygulamaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.

“KİLİT ROL ÜSTLENİYORUZ”

Şahin, veteriner fakültelerinin hem donanım hem de akademik altyapı açısından zengin olması gerektiğine dikkati çekti. Fakültelerde uygulama çiftliği, hayvan hastanesi ve laboratuvarların olması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Akademik kadronun da geniş olması lazım. Her boş bulduğumuz köşeye veteriner fakültesi açtığımız zaman nitelik kalmaz. Sürekli yeni fakülte açılıp duracağına mevcut fakültelerin altyapı ve akademik imkânları geliştirilmeli. Veteriner hekimleri sadece hayvan tedavi etmiyor. Toplum ve çevre sağlığında, gıda güvenliğinde kilit rol üstlenen bir meslek grubuyuz. Mantar gibi türeyen fakültelerden yetişen hekimlerin topluma bir faydası olmaz. Veteriner fakülteleri, stratejik fakültelerdir” diye konuştu.

‘HANDİKAP’ OLARAK NİTELENDİRDİ

Türkiye’de fakültelerin ‘veteriner fakültesi’ adını taşıdığını aktaran Şahin, “Oysa gelişmiş ülkelerde ‘veteriner tıp fakültesi’ diye geçer. Bizde böyle olmadığı için insanlar bunun tıbbi fakülte olduğunu anlamıyor. Bu da bize göre bir handikap” yorumunu yaptı.