Yağmur altında yürüdüler

Aydın’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle gerçekleştirilen yürüyüşe, olumsuz hava koşullarına rağmen katılım yoğun oldu.

Aydın’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Valilik öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. Valilik önünde toplanan yüzlerce kişi, yağan yağmura aldırış etmeden Hükümet Bulvarı güzergâhını izleyerek Atatürk Kent Meydanı’na ulaştı. Siyah elbise giyen katılımcılar, şiddet karşıtı dövizler ve kırmızı karanfiller taşıdı. Etkinlik kapsamında, Atatürk Kent Meydanı’nda kadına yönelik şiddeti tasvir eden sanatsal gösteri sunuldu.

“KADINA ŞİDDET SUÇTUR”

Burada konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Nurdan Kamal, 25 Kasım’ın tarihçesinden söz ederek, “Kadına yönelik şiddet olayları giderek artmakta ve kadın cinayetlerinin oluş şekilleri çoğunlukla hunharca ve canavarca hisle adam öldürme kapsamında değerlendirilmektedir. Maalesef ki kadınlar, hem çalışma hayatında hem de özel hayatta erkek şiddetinin değişik biçimleriyle karşı karşıyalar. Sadece fiziki üstünlüğü olan erkeklerin kadınlara yönelik güç gösterisi olan şiddetin kabul edilebilir hiçbir yanı olamaz. Bugün hem uluslararası hem de ulusal mevzuatta kadına şiddet suçtur” diye konuştu.

“ÇİZGİMİZ SİYAH VE KESİN”

Kadına karşı şiddetin acizlik göstergesi ve utanç kaynağı olduğunun altını çizen Kamal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak gece gündüz demeden var gücümüzle çalışmaya ve kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bugün itibarıyla 850 kadına yönelik şiddet davasında kadınların lehine davalara müdahiliz. Bu konuda toleransımızın olmadığını, tavrımızın gayet net ve kadına şiddete karşı çizgimizin siyah ve kesin olduğunu vurgulayarak kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Konuşmanın ardından meydanda oluşturulan ağaca, cinayete kurban giden kadınların adının yazılı olduğu siyah kurdeleler asıldı.