Yavuz: Çıldır Havaalanı, ülkeye hizmet ediyor

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Çıldır Havaalanı’yla ilgili, “Havaalanını hiç işe yaramıyormuş gibi düşünmeyin. Türkiye’nin yılda 300 civarında pilota ihtiyacı var. Bunun 185 – 190’ı burada eğitiliyor. Ülkeye ciddi bir hizmet geliyor” yorumunu yaptı.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz, tarifeli uçuşlara açılıp açılmayacağı tartışılan Çıldır Havaalanı’yla ilgili, “Havaalanını hiç işe yaramıyormuş gibi düşünmeyin. Bunun 185 – 190’ı burada eğitiliyor. Ülkeye ciddi bir hizmet geliyor” dedi.

Basın mensuplarıyla İzmir karayolundaki bir restoranda gerçekleştirilen istişare ve değerlendirme toplantısında buluşan Yavuz, “Ben de isterim evimden çıkıp 5 dakikada havalimanına gideyim. Uçağa bineyim, İstanbul’a, Ankara’ya gideyim diye ben de istiyorum. Türkiye’de maalesef bunlar olmuş mu? Bunlar olmuş. Yanlış olanları öncelik sırasına koyarak ‘onun var da biz niye yapmıyoruz?’ diyeceksek burada bir planlama yapamayız. Bu şehrin üretime ihtiyacı var. Bu şehirde üretilen şeylerin de çok hızlı bir şekilde deniz yoluyla, ihracat konusunu gerçekleştirmek için daha öncelikli olan şehrin demiryolu ihtiyacı var” dedi.

“OLMAYACAK DİYE BİR ŞEY YOK”

Aydın’ın demiryolu ağının yeterli olmadığını dile getiren Yavuz, “Türkiye’de karayollarını nasıl gidişli gelişli yaptıysak aynısını demiryollarında da gerçekleştirmemiz gerekiyor. Biz bunu yaptıktan sonra havaalanı olmayacak diye bir şey yok. Havaalanımız orada. Allah rahmet eylesin. Bağışlayan abimizin de en büyük arzularından biri buydu. Havaalanını hiç işe yaramıyormuş gibi düşünmeyin. Ben defalarca anlatıyorum. Türkiye’nin yılda 300 civarında pilota ihtiyacı var. Bunun 185 – 190’ı burada eğitiliyor. Ülkeye ciddi bir hizmet geliyor. Aydın’a katma değer gelmiyor diye düşünebilirsiniz ama oraya gelen öğrencilerin hepsi üniversite mezunu” diye konuştu.

“KOMİK BULMAK GEREKİR”

Aydın’ın 720 – 730 milyon dolarlık ihracatı olduğunu belirten Yavuz, şöyle devam etti: “Bu ihracatımızı bu topraklara baktığımızda çok komik bulmak gerekir bence. Neden? KOSGEB’le ilgili ilçelerde toplantılar yapıyoruz. Etkisini yavaş yavaş görmeye başladık. Buradaki dağlarından yağ ovalarından bal akıyor diye mikrofonu aldığımızda söylüyoruz. Evet doğru ama koca da bir yalan. Evet, malzememiz var. Ama biz bunu katma değere dönüştüremedikten sonra bunu söylesek ne söylemesek ne? Esas burada katma değere dönüşecek ürünler çıkarmamız gerekiyor. Aydın’ın üretimi, ihracatı yükselirse ülkeye faydası olur. Bunun altyapısını hazırlamamız lazım. Maden yataklarımız, tarlalarımızda yetişen ürünlerimiz var, turizmimiz var. Bunları bir noktaya getirmeliyiz.”

“BİR TANESİYLE AHBAPLIĞIM YOK”

Jeotermal tartışmalarına da değinen Yavuz, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Bey’in yanına gittik dedik ki, ‘Akredite edilmiş bir kurum tarafından çok acilen, bu işin gerçeği nedir? Açıklasın istiyoruz. Elimizde doneler var. İncirde son 10 yılda rekolte ve kalite açısından en yüksek yılı yaşadık. Jeotermali gündemden kaldırmamız lazım. Bunun zararlı olduğunu iddia eden yerel yönetim bunu yapabilirdi. 1 – 2 milyon liralık bütçeyle olabilir. Madem böyle bir iddianız var. Biz de çoluğumuzun çocuğumuzun, insanlarımızın zehirlenmesini istemeyiz. Jeotermal firmaları savunmuyorum. O firmalardan bir tanesiyle ahbaplığım yok. Tanımam da görmem de. Burada önemli olan şu: hakikaten şehirde kanser oranı yükseldi mi? Kanser oranında bir kere yükselme yok. Sağlık Bakanlığı’nın, TÜİK’in verilerine bakıyoruz. Biz bu verileri ortaya koyunca diyorlar ki, ‘o veriler doğru mu?’ Devletin verilerine inanmayacağız da neye inanacağız? İktidar bunu kendine göre şekillendirebilir mi?” görüşlerini dile getirdi.

“ERKEN SEÇİM KONUŞULMADI”

AK Parti MKYK toplantısında erken seçim konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Yavuz, “Erken seçim konuşulmadı. Erken seçim olması için bir sebep mi var?” ifadesini kullandı. Toplantıya, basın mensuplarının yanı sıra, AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı ve parti yöneticileri katıldı.