Yıldırım'dan Milli Eğitim Müdürlüğüne çağrı

Türk Eğitim – Sen Aydın Şube Başkanı Veli Yıldırım, yeni nesillere milli bilincin aşılanması amacıyla öğrencilerin tarihsel mekânları ziyaret etmesi gerektiğini belirterek, İl Millî Eğitim Müdürlüğüne çağrıda bulundu.

Türk Eğitim – Sen Aydın Şube Başkanı Veli Yıldırım, öğrencilerin milli bilinç düzeyinin yükseltilmesi amacıyla kentteki şehitlikler, Kocatepe, Anıtkabir ve Çanakkale gibi önemli merkezlere ziyaret düzenlenmesi amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğü’ne çağrıda bulundu.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Bizler öğrencilerimizi mutlaka çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla yetiştirmek için gayret gösteriyoruz. Bu da tabii ki öncelikli ve önemli. Ancak hangi meslek grubuna veya hangi başarıya yönelik eğitim alırsa alsın bu ülkenin yeni nesillerinin öncelikle temel bilince, vatan, millet, manevi değerler noktasında temel bilince ulaşması önemli” dedi.

“DEDELERİMİZ BEDEL ÖDEDİ”

Aydın’ın Milli Mücadele’de önemli merkezlerden biri olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti: “Bizler bugün Aydın’da okullarımıza gidiyoruz. İşimize gidiyoruz. Evet, bugün çok da rahat bir toplum hayatımız var. Ama bunun bedelini ödediler. Geçmişimizde dedelerimiz bunun bedelini ödedi. Bizim önerdiğimiz projemizin çıkış noktası da tam burada.

Gelecek kuşaklara, Aydın’da bir proje olarak, milli bilinci kazandırma, ülkenin, milletin, vatanın değerini kavratmak için elimizde çok etkili eğitim materyallerimiz mevcut. Benim teklifim şu: Aydın’da Milli Eğitim’in bir projesi olarak, A okulunun, B öğretmeninin önceliğinde değil, genel olarak uygulanmalı ve ilkokul öğrencileri, ilkokulu bitirmeden önce Aydın’ın civarındaki Çayyüzü, Karatepe, Çomaklı şehitlikleri, Yenipazar’da Yörük Ali Efe Müzesi bir güzergâh. Diğer tarafta Erbeyli ve Germencik Kanlıbahçe bir güzergâh. Kuzeyde Gözpınar Köyü’nün çok acı hatıraları var. Bu saydığımız yerlerin hepsinde düzenlenmiş şehitliklerimiz var. İlkokul öğrencilerimiz bunlardan herhangi birini veya tamamını görmeden ilkokuldan mezun olmasınlar.”

“DİĞER KURUMLAR DA DÂHİL EDİLEBİLİR”

Ortaokul öğrencilerinin 8’inci sınıftan mezun olmadan önce Anıtkabir ziyareti gerçekleştirmesini öneren Yıldırım, “Bu güzergâh üzerinde de Afyon, Kocatepe, Büyük Taarruzun başladığı o civardaki mekânları ziyaret etmeliler. Lise öğrencileri de 12’nci sınıftan mezun olmadan önce Çanakkale’yi görmeden, oradaki mekânları görmeden mezun olmasınlar. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teklifimizdir. Bu bir il projesi olarak uygulanabilir. İşin içerisine belediyeler, sivil toplum kuruluşları, sanayi, ticaret, esnaf oda ve birlikleri, toplumun değişik kesimlerinde örgütlenmiş tüm kurum ve kuruluşlar bu sürece dâhil edilebilir” diye konuştu.

“ÇOK ANLAMLI OLACAK”

Yıldırım, “Çevre ülkelere baktığınızda ülke, bayrak bilinci yoksa ülke yoksa diğer değerlerin hepsinin birer birer anlamsızlaştığını görüyoruz. Yeni nesillere bu bilincin aşılanması için bu projenin Aydın’da başlatılmasının çok anlamlı olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Söz konusu projenin gerçekleştirilmesine sıcak bakılırsa her türlü desteği vermeye hazır olduklarının altını çizen Yıldırım, ‘Türkiye Sevdamız, Ekmek İçin Kavgamız’ şiarıyla çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.