Yıldız: Pamuk üreticisi zor durumda

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, pamuk üreticisinin zor durumda olduğuna dikkati çekerek, “Pamukta destekleme primi, en az 2 lira olmalı. Aksi takdirde çiftçilerin yüzde 80’i iflas eder” dedi.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, pamukta destekleme primlerinin kilogram başına en az 2 lira olması çağrısında bulundu.

Söke Ovası’nda bir pamuk tarlasına giden Yıldız, pamuk üretişinin sorunlarını, sosyal medya hesabından paylaştığı videoyla dile getirdi. Söke Ovası’nın en önemli tarım ürününün pamuk olduğunu vurgulayan Yıldız, “Pamuk, geçen sene 5 lirayken, bu sene 3 buçuk liraya düştü. Her şeye yüzde yüz zam geldi. Maalesef çiftçilerimiz zor durumda. Tarım Bakanlığı’ndan şunu istiyorum: Acilen desteklemeyi açıklayınız. En az 2 lira verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde çiftçilerin yüzde 80’i iflas eder” diye konuştu.

“ACİLEN EL ATILMALI”

Söke Ovası’nda yılda bir milyar TL’lik üretim yapıldığını, Sökeli halkının büyük bölümünün geçim kaynağının pamuk olduğunu kaydeden Yıldız, “Beyaz altın diyoruz ama maalesef yanlış politikalarla bizi bu hale düşürdüler. Şu anda fiyatlar 3 buçuk lira, alıcı yok. Maliyet 5 lira. Pamuk desteklemeleri bir an önce açıklanmalı. Tarım ve Orman Bakanı, acilen bu işe el atsın” ifadelerini kullandı.