Yörük Ali Efe'nin torunundan sitem

Yörük Ali Efe’nin torunu, Merkez Valisi Kayhan Kavas, Kurtuluş Savaşı’ndaki pek çok karakol ve kumanda merkezinin şimdilerde kahvehane olarak kullanıldığını belirterek, “Bu sizleri rahatsız etmiyor mu? Beni rahatsız ediyor” dedi.

Millî Mücadele Kahramanı Yörük Ali Efe’nin torunu, Merkez Valisi Kayhan Kavas, Adnan Menderes Üniversitesi’nde (ADÜ) düzenlenen ‘Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu’nda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aydın’da Millî Mücadele yıllarında karakol ve kumanda merkezi olarak kullanılan binaların şimdilerde kahvehane olarak kullanıldığını aktaran Kavas, “Bu sizleri rahatsız etmiyor mu? Beni rahatsız ediyor” sözleriyle yetkilileri göreve çağırdı.

ADÜ Atatürk Kongre Merkezi’ndeki sempozyum, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 2005 – 2009 yılları arasında Uşak Valiliği yapan, halen Merkez Valisi olarak görevini sürdüren, Yörük Ali Efe’nin torunu Kayhan Kavas, Kuvayı Milliye Hareketi’nin önemli figürlerinden birinin de Yörük Ali Efe olduğunu vurguladı.

“ATATÜRK’ÜN YOLUNDA VE İZİNDEYDİ”

Kavas, “Yörük Ali Efe, henüz bıyığı terlemeden yapılan çağrılara kulak vererek Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve diğer kahramanlar gibi hiçbir yerden emir almadan, hiçbir çıkar gözetmeden bu mücadelede yer almıştır. Ancak o da biliyordu ki, ulusal mücadele, ancak ve yalnız düzenli orduyla sonuçlanabilirdi. Bu nedenle en başından sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda ve izinde olmuş ve O’nun kurduğu düzenli orduya milis albay rütbesiyle katılmış, Kurtuluş Savaşı sonuna kadar burada mücadele etmiştir” dedi.

“SAHİP ÇIKABİLDİĞİMİZİ SÖYLEMEK ZOR”

Yörük Ali Efe’nin Kurtuluş Savaşı bittikten sonra Yenipazar’da ticaret ve ziraatla uğraştığını söyleyen Kavas, şöyle devam etti: “Verdiği bir röportajda kendisine kahramanlıkları sorulduğunda ‘Böyle şeyler söylemeyin ayıp olur. O zamanlar bu gerekiyordu, biz gereğini yaptık. Yine yarın gerekirse gereğini yapacaklar çıkacaktır. Bu işi fazla büyütmeyelim’ diyecek kadar tevazu sahibi bir kişidir. Ne yazık ki, ulus olarak, il olarak geçmişimize ciddi anlamda sahip çıkabildiğimizi, onu yeni yetişen nesillere aktarabildiğimizi söylemek zordur. Bundan 40 – 50 yıl sonra biri çıkıp dese ki, ‘Siz tarihin en önemli sivil direnişini gerçekleştirmişsiniz. Hiçbir yerden emir ve talimat almadan bunu gerçekleştiren kahramanlarınız varmış. Bunlar hani neredeler?’ diye sorsalar, onların işaretlerini, anıtlarını, ikametgâhlarını gösterebilecek o kadar az kanıt var ki elimizde.”

“HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR”

“Hâlbuki Aydın’da hala cepheler kazılmış vaziyette duruyor” diyen Kavas, “Aydın’da hala birçok karakol, kumanda merkezi kahvehane olarak kullanılıyor. Bu sizleri rahatsız etmiyor mu? Beni rahatsız ediyor. Bir köye gidiyorsunuz, ‘Şu ev karargâh merkeziydi. Şu ev şöyleydi…’ diyorlardı. Hepimizin üzerine düşen görev var. Yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarını bu yönde hareketlendirmeliyiz. Teşvik etmeliyiz. Dününü bilmeyenler, bugünü yaşayamazlar. Bugünü yaşayamayanlar da yarına sahip olamazlar. Şunu ifade ediyorum: Bu insanlar kadınıyla erkeğiyle çocuğuyla hiç düşünmeden bizler rahat edelim diye yokluklarla savaşmışlar, mücadele etmişler ve tarihe geçmişlerdir. Onların bu düşüncelerini boşa çıkarmamamız lazım” değerlendirmesinde bulundu.

MALGAÇ BASKININI ANLATTI

Açılışta konuşan Doç. Dr. Mustafa Oner Uzun ise sempozyum için 8 aydır çalıştıklarını kaydederek, 105 nitelikli bildiri sunulduğunu, sunumların 26 çapraz oturumda gerçekleştirileceğini bildirdi. Sempozyumun ana destekleyicisi Ekonomi Kulübü’nün Aydın İl Başkanı Yıldıray Servet Çınar da Yörük Ali Efe’nin Kurtuluş Savaşı’nda üstlendiği role dikkati çekerek, yerli ve millî akademik çalışmalara destek verdiklerini anlattı.

ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol da Yörük Ali Efe’nin öncülük ettiği Malgaç Baskını ile milletin makus talihinin yenildiğine dikkati çekerek, “Malgaç, emperyalizme ilk kurşunun sıkıldığı yerdir” ifadesini kullandı.

NOTLAR

Zeybek gösterisinin sergilendiği açılış töreninde, Eşref Gülpınar, ‘Efeyiz Ulen’ başlıklı şiirini seslendirdi. ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akyol, Merkez Valisi Kavas’a, Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Tahir Olçum’a ve Ekonomi Kulübü yöneticilerine, sempozyumun düzenlenmesine sundukları katkılardan ötürü plaket takdim etti. Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yöresel kıyafetlerle sempozyuma katıldı. Atatürk Kongre Merkezi önünde Yörük çadırı kuruldu. Sempozyum, 30 Kasım’da sona erecek.