Yüzde 60 engelli Halid, Aydın’a Türkiye birinciliği getirdi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumunda Aydınlı Halid Oğuz Serçe, Türkiye birincisi oldu. Psikolog olmak istediğini söyleyen Serçe, sınava girecek adaylara da çağrıda bulunarak, “Hayalleri ve hedefleri olsun. Bu yorucu bir süreç. Yorulduğunuzda, sizi kaldıracak bir şeye ihtiyaç duyun” dedi.

27 – 28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen YKS sonuçları açıklanırken, Aydın’ın da aralarında bulunduğu 5 ilden Türkiye birincisi çıktı. Uğur Okulları Aydın Kampüsü’nde öğrenim gören Abdullah-Sümeyra çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olan 18 yaşındaki Halid Oğuz Serçe, alanında 503 puanla Türkiye birinciliğini elde etti. Doğuştan yüzde 60 görme engeli bulunan Serçe, başarısında izlediği yolu gazetecilere anlattı.

SORULARIN FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

ÖYLE YANITLADI

Uğur Okulları Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin, Halid Oğuz Serçe’nin, soruları önce telefonla fotoğraflarını çektiğini ardından soruyu yakınlaştırıp soruyu çözdüğünü belirterek, “Halid, pandemi sürecinde uzaktan eğitimle kendisini geliştirdi. Bu bence engeli olan tüm öğrenciler için başarı hikayesi. Halit psikolog olmak istiyor, ben de psikoloğum. Halid öğrencilerimiz için rol model oldu. Her sene birinciler çıkar ama bu seneki birincimiz, gerçekten hikayesi olan bir birincilik. Öğrencimiz sınavlara girerken soruları telefonla çektikten sonra büyüterek, okuyarak sınavlarına girdi” dedi.

“İYİ BİR SONUÇ BEKLİYORDUM

AMA BİRİNCİLİK YOKTU”

Küçüklükten beri görme sorununun olduğunu anlatan Türkiye birincisi Halid Oğuz Serçe, sınava hazırlandığı süreci şöyle anlattı: “Ben hiçbir zaman engelliymiş gibi yaşamadım. Çevrem beni hiçbir zaman eksik olarak görmedi, bende kendimi eksik olarak görmedim. Tahtayı göremediğim zaman telefonu açıp bakardım, herkeste bana bu konuda anlayış gösterdi. Devletin engelli öğrencilere sağladığı bazı imkanlar vardı. Bence bu çok önemli. Tüm engelli arkadaşlarıma da tavsiye ederim. ÖSYM’nin bize verdiği imkanlardan yararlansınlar. İyi bir sonuç bekliyordum ama birincilik yoktu. Şaşkınım, tam olarak ne olduğunu da anlayabilmiş değilim aslında.”

“SABAH 04.00’TE DERS İÇİN UYANIYORDUM”

Her zaman ders çalıştığını belirten Serçe, “Boş zamanlarında ders çalışan biri değildim, her zaman ders çalışan biriydim. Sabah 04.00’te uyanırdım, 07.00’ye kadar dersimi çalışırdım. Ardından da 08.00’e kadar da okula hazırlığımı yapardım. Bir günde okul saati dışında 6 saat ders çalışırdım. Daha sonra iyice yüklendim ve 11 saate kadar yükselttim. Eksiklerimi görerek, tamamen soru odaklı çalıştım. Edebiyatı da arkadaşlarımla birlikte çalışırdık. Sık sık bir araya gelip birbirimize sorular sorduk. Eskiden beri psikoloji okumak istiyordum. Hatta 11. sınıfa kadar ben sayısal öğrencisiyken sırf hayalimin peşinden gitmek için eşit ağırlık bölümüne geçtim. Psikolojide ilerlemek istiyorum. Araştırma görevlisi olarak çalışmalara katılmak istiyorum.” dedi.

“HAYALLERİ VE HEDEFLERİ OLSUN”

Sınava girecek adaylara da tavsiyede bulunan Serçe, “Hayalleri ve hedefleri olsun. Bu yorucu bir süreç. Yorulduğunuzda, uzandığınızda sizi kaldıracak bir şeye ihtiyaç duyulur. Ben mesela üniversitelerin fotoğraflarını duvarıma yapıştırıp, internetten üniversiteye gidenlerin videolarını izleyip kendimi motive ederdim. Hayalim çok netti, bu yüzden bölümü değiştirdim. Yorulduğumda kalkmak çok kolay oldu.” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen basın açıklamasında Uğur Okulları Aydın Kampüsü kurucusu Cengiz Altıntaş ile Uğur Okulları Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin de hazır bulundu.