Zeytinyağı tüketimi çok düşük

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, Türkiye’deki kişi başına zeytinyağı tüketim miktarının bazı Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük olduğunu belirterek, tüketimi artırmaya dönük adımlar attıklarını belirtti.

Aydın Ticaret Borsası’nda (ATB) 2019 – 2020 Sezonu Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Toplantısı gerçekleştirildi. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, “Geçen yılki verilere göre, Türkiye zeytinyağı rekoltesi yüzde 16 oranında (194 bin ton) artarken, Aydın zeytinyağı rekoltesi yüzde 82 oranında (34 bin ton) artmıştır” dedi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Çondur, “Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi tarafından organize edilerek borsamız tarafından katkı sağlanan 2019 – 2020 yılı zeytinyağı rekoltesi 225 bin ton olarak açıklandı. Rekolte çalışmalarına göre Aydın’da 62 bin ton zeytinyağı elde edileceği tahmin edilmektedir. Geçen yılki verilere göre, Türkiye zeytinyağı rekoltesi yüzde yüzde 16 oranında (194 bin ton) artarken, Aydın zeytinyağı rekoltesi yüzde 82 oranında (34 bin ton) artmıştır” görüşlerini aktardı.

“TÜKETİMİ ARTIRMALIYIZ”

Zeytinyağı tüketim verilerini paylaşan Çondur, “Uluslararası Zeytinyağı Konseyi verilerine göre, kişi başı tüketim Yunanistan’da 12, İspanya’da 10, İtalya’da 9 kilogram iken Türkiye’de bu miktar sadece 2 kilogramdır. Tüketimi artırmak adına 2015’ten beri tadım uzmanlarımızla birlikte 26 bin tüketiciye zeytinyağı tadımı yaptırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Sektörün en önemli sorunlarından birinin taklit ve tağşiş olduğunu belirten Çondur, caydırıcı tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

“ZEYTİNCİLİĞİN BAŞKENTİ AYDIN”

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er ise “Aydın ilimize bakarsak;

24,5 milyonu aşan zeytin ağacı varlığı ile ülkemiz zeytin ağaçlarının yüzde 13,6’üne sahip ve birinci sırada. Türkiye’nin tane zeytin üretiminden yüzde 25,2’lik pay alıyoruz. Türkiye’nin sofralık zeytin rekoltesindeki payımız ise yüzde 18,6. Ülkemizin zeytinyağı üretimindeki payımız ise yüzde 27,7. Bu veriler de gösteriyor ki, Aydın ilimiz, Ülkemizin zeytin ve zeytinyağı üretiminin başkenti. Aydınımız, Memecik, Yamalak Kabası, Tekir, Domat gibi çeşitleriyle hem sofralık ve hem de yağlık zeytin üretiminde çok önemli bir konuma sahip” değerlendirmesinde bulundu.