Son zamla birlikte motorinin pompa fiyatının 40 liranın üzerine çıkması, şoför esnafını kara kara düşündürüyor.

Konuya ilişkin Yeni Kıroba’ya konuşan Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “Bizim en büyük maliyetimiz akaryakıt fiyatları. Toplu taşıma araçları kamu hizmeti icra ediyor. Bu araçların maliyetini düşürmek için ticari araçların kullandığı akaryakıttaki ÖTV ve KDV sıfırlanmalı. Anayasanın 173’üncü maddesi devletin esnaf ve sanatkârı koruyup kollayıcı tedbirler alacağını söylüyor” dedi.

Koçarlı yeni kapalı pazaryerine kavuşuyor Koçarlı yeni kapalı pazaryerine kavuşuyor

“ULAŞIM BİRİNCİL İHTİYAÇ”

Ulaşımın yeme içme, barınma gibi birincil ihtiyaçlar arasında olduğuna dikkati çeken Özmeriç, şöyle konuştu: “Ulaşım olmadan hiçbir şey olmuyor. Maliyetlerin aşağı düşürülmesi toplumun refahını artıracaktır. O yüzden toplu taşıma araçlarının kullandığı akaryakıttaki verginin kaldırılması ve hatta sübvanse edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Yoksa bu toplumun tüm kesimlerine yansıyor. İşçilik maliyetinden gıda sektörüne kadar çok geniş bir yelpazeyi etkiliyor. Ulaşım maliyeti, mal ve hizmetlerin tüketiciye ulaşması konusunda çok önemli bir kalem. Şu anda kargo firmaları bile yüksek miktarda paralar almaya başladı.” 

Toplu taşımanın toplumların medeniyet seviyesini de gösterdiğini vurgulayan Özmeriç, kent içi trafiğin rahatlaması açısından özel araçlar yerine toplu taşıma araçlarının kullanılması çağrısında da bulundu. (KIVANÇ UĞUR)