Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, CHP’den istifa etti. Atay, Aydın’da CHP’nin olmadığını, Özlem Çerçioğlu partisi olduğunu savundu.

Nevzat Biçer Nikâh Salonu’nda basın toplantısı düzenleyen Atay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na eleştiriler yöneltti.

Yaşamının en zor basın toplantısını yaptığını ifade eden Atay, SODEP, SHP ve CHP’de önemli görevler üstlendiğini anlattı. 20, 23 ve 25’inci dönem CHP Aydın Milletvekili olarak görev yaptığını söyleyen Atay, CHP Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu’nda da görev aldığını aktardı.

KILIÇDAROĞLU’NA ‘ZİYARET’ TEPKİSİ

2019’dan bu yana da Efeler Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan Atay, “Bu 4 buçuk yıllık dönemde Sayın Kılıçdaroğlu Aydın’a geldi. Bütün belediyeleri dolaştı. Elbette Efeler Belediye Başkanlığını da ziyaret etti. Sayın Kılıçdaroğlu bu ziyaretinden sonra 3 kez daha Aydın’a ve Efeler’e geldi. Ancak bu 3 ziyarette de Aydın İl Başkanlığına uğramadı. Efeler Belediye Başkanlığına da uğramadı. 3 kez geldi, Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne gitti. Sonra yapılan programlara uydu” dedi.

Yüzde 100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası, Kitap Kafe, Hanımevi, Otizm Yaşam Merkezi, Prof. Dr. Aziz Sancar Matematik ve Bilim Parkı, EFESEM Akademi, Down Kafe gibi çok önemli projeleri yaşama geçirdiklerinin altını çizen Atay, Kılıçdaroğlu’nun bu tesis ve mekânları ziyaret etme gereği duymadığını söyledi.

“BU TELAŞ NİYE?”

Kılıçdaroğlu’nun 30 Ağustos’taki Aydın ziyaretini anımsatan Atay, “81 ilin belediye başkan adayını açıklamazken bir anda Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı açıkladı. Parti tüzüğümüze göre aday belirleme yetkisi Parti Meclisi’ne ait. Genel Başkan’a ait değil. Sayın Kılıçdaroğlu, siz böyle bir yetkiniz yokken, Özlem Çerçioğlu’nun makamına başka biri de aday değilken bu niye telaş? Niye yetkisiz olarak açıklama gereği duydunuz? Ekrem İmamoğlu’nu, Mansur Yavaş’ı, Zeydan Karalar’ı, Vahap Seçer’i açıklamadınız da ne özelliği var da 81 ilde kimseyi açıklamadan burayı açıklama gereği duydunuz?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

AK Parti'li Ökten’den vefa örneği AK Parti'li Ökten’den vefa örneği

CHP Efeler İlçe Örgütü’nün delege seçimlerini de eleştiren Atay, “İki listeyle girilecek seçimde il başkanı ve eski ilçe başkanı sandıkları tuttu, başka kimseyi almadı. İl başkanı ‘sandığın başında ben duracağım’ dedi. Diğer listeden temsilci durmasına izin vermediler” dedi. Atay, seçimlerde beyaz zarf kullanılmasını da eleştirdi.

“KAYSERİ’DEKİ KURALI NEDEN AYDIN’A UYGULAMADINIZ?”

Belediye Başkanları Toplantısı’nda antidemokratik uygulamaları Genel Başkan’ın huzurunda dile getirdiğini anlatan Atay, “Kılıçdaroğlu’na ‘Adalet için 500 kilometre yürüdünüz. Bırakın Türkiye’deki adaleti, parti içindeki adaleti sağlayın’ dedim. Hiçbir şey değişmedi. Partimiz öyle bir duruma gelmiş ki, bu itirazlarımız bir hafta – 10 gün sonra MYK’nın önüne geldi. Bizim itirazlarımızı göz ardı eden MYK, Sivas’ta, Kayseri’de her mahalleye sandık konmadığı için, beyaz zarf kullanıldığı için delege seçimlerini iptal etti. Kayseri’de ne yaptılarsa Aydın’da da aynısını istiyorduk. Oradaki kuralı neden burada uygulamadınız?” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’na 30 Ağustos’ta Kuşadası’nda yemek verildiğini, bu yemeğe kendisinin davet edilmediğini söyleyen Atay, “Genel Başkan ve yardımcısı da ‘Nerede Efeler Belediye Başkanı?’ diye sormanın gereğini duymadı. Partinin geldiği noktaya bakın. Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Belediye başkanlarımız Çerçioğlu’nu örnek alıyorlar’ diyor, “Aman ha Sayın Kılıçdaroğlu, ben hiçbir şeyini örnek almıyorum. Aman, aman…” sözlerine yer verdi.

Başkan Atay, “Ben geçenlerde ‘ev sahibiyim’ dedim. ‘Siz misafirsiniz’ dedim. Biraz sonra vereceğim karardan dolayı da laf edebilirler. Vallahi ne yalan söyleyeyim, yavuz hırsız ev sahibini bastırdı. Aydın ilimizde CHP yoktur, Özlem Çerçioğlu partisi vardır. Ben de bu partiden istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-09-12 at 12.02.39 (1)

BAĞIMSIZ DEVAM EDECEK

Görevini bağımsız belediye başkanı olarak sürdüreceğini açıklayan Atay, şöyle konuştu: “Herhangi bir partinin ne il başkanıyla ne ilçe başkanıyla ne de yeni ve eski milletvekilleriyle görüşme yapmadım. Bunun dışında söylenen her şey gerçek dışıdır, yalandır.  Hayatımı verdiğim bu partiden istifa etmenin zorluğunu biliyorum ama bu benim hayatımı verdiğim parti değil. Bu Özlem Çerçioğlu’nun kendisinin çalıp Genel Başkan’la beraber yürüteceği bir parti haline geldi. Böyle bir yapı içinde bana oy verip de göreve getiren tüm arkadaşlarıma soruyorum: bu kadar baskıya, bu kadar dışlanmaya siz bugüne kadar dayanabilir miydiniz?”

TOPLANTIDAN NOTLAR

Başkan Atay’ın konuşması sırasında arka plandaki sinevizyonda, ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’, ‘Kabul etmiyoruz, boyun eğmiyoruz, hayır diyoruz’, ‘Köleliğin varlığı adaletin yokluğudur’ ifadeleri yer aldı.

Salonu dolduranlar Başkan Atay’ın istifa kararına alkışlarla ve ‘Dik dur eğilme Efeler seninle’ sloganlarıyla destek verdi.

Toplantıya CHP’li bazı belediye meclis üyeleri ve mahalle muhtarlarının yanı sıra, CHP önceki il başkanlarından Bayram İnci ve Altan Güney, önceki merkez ilçe başkanlarından Ayhan Başdemir ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Yerel basının yanı sıra yaygın basının da ilgi gösterdiği toplantının salon dışından da takip edilebilmesi için bahçeye dev ekran kuruldu.

IMG_7788

(KIVANÇ UĞUR)