Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Gökhan Maraş, OVP konusunda yaptığı yazılı açıklamada, “Global ticarette kuralların yeniden yazıldığı bir döneme giriyoruz. Bu dönemde geleneksel, bildiğimiz güç birliği ve ortaklık yapılarından farklı olarak, teknolojiyi ve bilgiyi en iyi şekilde kullanan; hiçbir araya gelmesi düşünülmemiş yerli ve yabancı sektör ve üreticilerin bir araya geleceğini ve devlet desteklerini de kullanarak global ticaretten daha etkin şekilde rol çalacaklarını düşünüyorum.

Temiz enerjide istihdam 13,7 milyona ulaştı Temiz enerjide istihdam 13,7 milyona ulaştı

KOBİ’lerimiz bu süreçte yaşadığımız ekonomik belirsizliklerde koşullara uyum sağlayacak dönüşümler için emin adımlar atarak büyüme odaklı hazırlıklar yapmalılar. Hazırlıklara ne kadar erken başlarsak o kadar avantajlı oluruz. Bu hususta KOBİ’lerimizin, doğru yapısal reformlarla yönlendirmelere ihtiyacı olacaktır. Yoksa bildiğimiz yöntemlerle yolumuza devam etmek mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

“KAYNAKLAR EN VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANILMALI”

Başkan Maraş, “Gelecek üç yılın (2024-2026) ekonomi dengelerini ortaya koyan Orta Vadeli Program’a bu çerçeveden bakıldığında, yukarıda bahsettiğimiz yapısal reformların barındıracağı OVP ile yatırım, üretim ve ihracat için nitelikli üretimin önünün açılması gerekiyor. Artık belirsizliklerin değil; sürdürülebilir, nitelikli üretim ile ülkemiz ekonomik potansiyelinin ve insan kaynağının en verimli ve tasarruflu şekilde kullanılması gerekmektedir. Nitelikli üretimin bilgi ve teknoloji ile daha fazla iç içe olması hususunda OVP’nin önemli bir yol açacağına inanıyorum.

Bu kapsamda, kullanılmayan ve genç işgücünün eğitimi ve istihdamı, fiyatlamada istikrar, kaynaklarımızın en verimli ve tasarruflu şekilde kullanımı, yeşil ve dijital dönüşüm, yatırım ve üretim ortaklıkları zemininde kuralların yeniden belirlenmesi için dinamik ve sürekli geliştirilen bir OVP’nin yürürlükte kalması çok büyük önem arz etmektedir. Ayrıca dünyada ve ülkemizde yaşanan doğal afetler için öncelikli altyapı hazırlıklarının yapılaması çok önemli. Bu yaşadığımız afetlerin ekonomik kayıpları düşünüldüğünde, çok büyük kan kaybediyoruz. Bunun için en yakın zamanda Afet Bakanlığı kurulmalıdır” değerlendirmesinde bulundu. (KIVANÇ UĞUR)