Söke ilçesine bağlı Argavlı sulak alanına son dönemlerde bilinçsiz kişiler tarafından dökülen çöp ve molozlar çevre kirliliği oluşturmanın yanında doğal hayata da zarar veriyor.

Bölgenin sulak alan olması nedeniyle sucul hayvanların ve göçmen kuşların uğrak noktası olmasından dolayı mutlak korunması gerekmektedir. Bölgeye kimliği belirsiz kişi ve kişiler tarafından kamyon ve tırlarla getirilen dökülen molozlar, inşaat atıkları, küller, tonlarca renkli ipler, izocam atıkları, hayvanlarda kullanılan şırıngalar, ilaç şişeleri gibi tıbbi atıklar ve evsel atıkların önüne geçilmesi için yetkililer tarafından çalışma başlatıldı.

Didim’de temizlik hareketi gerçekleştirildi Didim’de temizlik hareketi gerçekleştirildi

Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Söke Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yaptıkları ortak çalışmalardan sonra Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği çerçevesinde bölgeye fotokapanlar kurulmasına karar verildi. Sulak alanların doldurulduğunu ifade eden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; “Sulak alanlar doldurulamaz. Kirleten bedelini ödemeli” dedi.

Sulak alanlar doldurulamaz8

SULAK ALANLAR DOLDURULAMAZ

Doldurulan çöp, moloz ve atıkların bölgeye kurutarak sulak alanların yok olduğunu iddia eden Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı (EKODOSD) Bahattin Sürücü; “Kuşların ve sucul canlıların yaşam alanı olan Aydın İli Söke ilçesinin Argavlı köyünün güneyindeki sulak alanlar, kamyonlar ve tırlarla getirilen molozlar, inşaat atıkları, küller, tonlarca renkli ipler, izocam atıkları, hayvanlarda kullanılan şırıngalar, ilaç şişeleri gibi tıbbi atıklar ve evsel atıklarla dolduruluyor.

Özellikle kurak geçen yıllar için yaban hayatındaki canlıların, su kuşlarının ve sucul canlıların yaşam kaynağı olan sulak alanlar, doldurularak kurutulmaya çalışılmaktadır.

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne göre; Sulak alanların doldurulması ve kurutulması yasaktır. Bu yolla arazi kazanılamaz. Bu hükme aykırı olarak arazi kazanılması halinde söz konusu alan faaliyet sahibince eski haline getirilir.” denmektedir.

Sulak alanlar doldurulduğu gibi, aynı zamanda insan ve diğer canlıların yaşamları için çok tehlikeli olan atıkların da buraya atılması çok sakıncalıdır.

Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri ve Söke Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Argavlı sulak alanlarında atıkların ve çöplerin bulunduğu alanlarda inceleme yaptılar.

Atıkların içindeki bulgulardan bazılarını kimlerin attığı tespitleri yapıldı. Gerekli yaptırımların uygulanması için en ağır cezaların verilmesi için işlem başlatılacak.

Bölgeye atıkların ve hafriyatların dökülmesinin önüne geçilmesi için fotokapan uygulaması yapılacak.

Hiç kimsenin istediği bir alana hele doğal bir sulak alana atık ve çöp boşaltma ve sulak alanı kurutma hakkı yoktur. Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Söke Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nü gerekli işlemleri başlattıkları için teşekkür ederiz. Aynı duyarlılığı Aydın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün de müdahil olarak, gerekli incelemeleri yapmasını bekliyoruz” dedi. (ERDAL GÜNDÜZ)

Sulak alanlar doldurulamaz4