Bir süredir devam eden 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonrasında Hakem Kurulu'nun aldığı karar açıklandı. Buna göre memur ve memur emeklilerine 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılacak. Karar sonrası Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN)’nden itiraz geldi.

Memur Sen Aydın İl Başkanı Fatih Taşpınar Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun hakemlik sıfatına aykırı hareket ettiğini savunarak “Toplu Sözleşme sistematiğinin en büyük sorunlarından birisinin de Kamu Görevlileri Hakem Kurulu olduğu bir kez daha tescillenmiştir” dedi.

HAKEM HEYETİ’NE SERT TEPKİ

Başkan Taşpınar sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Kamu Görevlileri Hakem Kurulu hakemlik sıfatına bir kez daha aykırı hareket ederek kendi varlığını tartışmaya açmış, kamu İşvereninin son teklifini Memur-Sen üyelerinin red oyuna karşılık oy çokluğu ile aynen kabul ederek adeta noter vazifesi görmüştür. Mevcut tabloda Kamu Görevlileri Hakem Heyeti, "Kamu İşvereni Hakem Kurulu" gibi karar almıştır.Bu nedenle Toplu Sözleşme sistematiğinin en büyük sorunlarından birisinin de Kamu Görevlileri Hakem Kurulu olduğu bir kez daha tescillenmiştir” ifadelerini kullandı. (FİLİZ ÖZDEMİR)