Birleşik Kamu – İş’e bağlı Genel Sağlık – İş Aydın İl Başkanı Mehtap Borucu, sağlık çalışanlarının sosyal ve ekonomik sorunları ile talepleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Borucu, “Seçim sürecine girdiğimiz bu günlerde alanlardan müjde üstüne müjde, söz üstüne söz verilmektedir. Ancak sağlık emekçilerinin yıllardır kronik hale gelmiş sorunları, adayların hiçbirinin gündemine gelmemektedir. Unutulmamalıdır ki sayısı bir milyonun üzerinde olan sağlık emekçileri de seçmendir ve oy kullanacaktır. Seçim sürecinde görünmez olan sağlık çalışanları, seçim günü geldiğinde kimlere kırmızı kart göstereceğini elbet bilmektedir. Sağlık çalışanlarını yoksulluk sınırı altında maaşlar ile çalışmak zorunda bırakanlar, sizlere kırmızı kart gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bodrum'da halk plajlarında görev yapacak cankurtaranlara eğitim veriliyor Bodrum'da halk plajlarında görev yapacak cankurtaranlara eğitim veriliyor

“KIRMIZI KART GÖSTERİYORUZ”

“Yıllardır talebimiz olan tek kalem maaş vermek yerine dört parçaya böldüğünüz emekliliğimize yansımayan maaşları bizlere layık görenler, sizlere de kırmızı kart gösteriyoruz” diyen Borucu, şöyle devam etti: “Sağlıkta şiddeti önlemek istemeyen, etkin şiddet yasası çıkarmayan, kanun teklifimizi görmezden gelenler sizlere de kırmızı kart gösteriyoruz. Yıpranma payımızı yılbaşına geçmişe etkili 90 gün vermeyenler sizlere de kırmızı kart gösteriyoruz. Bizler, evine en temel gıda maddelerini alamayan, çocuklarını sağlıklı büyümesini sağlayamayan, geleceğinden korkan buna rağmen ülkesini terk etmeyen Sağlık Emekçileriyiz. Bizler halk sağlığını korurken kendi sağlığımızdan olduk artık görün istiyoruz.

Sağlık emekçilerinin sesi artık duyulmalı, seyyanen zam yapılarak en düşük sağlık emekçisi maaşı yoksulluk sınırı üzerine çıkartılmalıdır.”

“ADAYLARDAN SÖZ İSTİYORUZ”

Genel Sağlık-İş olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sağlık emekçisinin sesi olmaya devam edeceklerini vurgulayan Borucu, “Bizler susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz. Hakkımızı alana kadar alanlardayız. Bugün adaylardan seçim sonrası için beklentimizi gerçekleştirecek söz istiyoruz. Seçim sonrası verilecek sözlerin takipçisi olup gerçekleşene kadar alanlarda olacağız. Yaşasın örgütlü mücadelemiz. Yaşasın Genel Sağlık-İş Yaşasın Birleşik Kamu-İş” diyerek sözlerini tamamladı. (KIVANÇ UĞUR) 

81969f6b-31ce-47ff-91af-785c0cf422c8