Tahıl üreticilerinin öncülük ettiği, bazı besicilerin ve meyve sebze üretici birliklerinin de desteklediği eylemlerde göstericiler, ülkenin 40’a yakın noktasında tarım makineleriyle trafik akışına bir saat engel oldu.

Eylemler, Bulgaristan'ın komşu ülkeleri ile sınır kapıları ve onlara ulaşan güzergahlarda yapıldı.

Öte yandan Avrupa’da çalışan Türklerin tatil dönüşünde en çok kullandığı Bulgaristan-Sırbistan sınırındaki Kalotina Gümrük Kapısı’nda önceden anons edilen eylem düzenlenmedi.

Protestocuların talepleri

Çiftçiler, Başbakan Nikolay Denkov’un koalisyon hükümetinden sektörle ilgili taleplerde bulundu.

Protestoyu düzenleyenler tarafından yayımlanan ortak bildiride, “Ukrayna'dan ayçiçeği, buğday, mısır ve kolza tohumu ithalatı yasağının devam ettirilmesi, Ukrayna'dan rafine edilmemiş yağ, taze ve dondurulmuş meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, canlı hayvan, bal ve arı ürünleri ithalatına yasak getirilmesinin yanı sıra ülkeye yapılan tarımsal ithalatın menşei, kalitesi ve güvenliği üzerindeki kontrollerin artırılması" istendi.

Talepler arasında devlet yardımının artırılması, zarar gören alanlar için çiftçilere devlet yardımının derhal ödenmesi de yer aldı.

Azerbaycan ile Ermenistan 26 Eylül'de Brüksel'de görüşecek Azerbaycan ile Ermenistan 26 Eylül'de Brüksel'de görüşecek

Bulgaristan Parlamentosu, 14 Eylül'de Ukrayna tahılının ithalatına getirilen yasağın 15 Eylül'den itibaren kaldırılmasını öngören tasarıyı onaylamıştı.

Çiftçiler, bugün ağırlıklı olarak ülkenin kuzey komşusu Romanya sınırında yaptıkları protesto eylemlerini, yarın başkent Sofya’ya odaklanarak sürdüreceklerini ifade etti. (AA)